Február 1-jétől aszály miatt vészhelyzetet hirdettek és vízkorlátozást vezettek be több mint 200 katalán településen Spanyolországban, az ország keleti részének autonóm tartományában.
Még soha nem néztünk szembe ilyen hosszú szárazsággal, amióta csapadékmérés létezik
- fogalmazott Pere Argonés katalán elnök.
Katalóniában az elmúlt három évben a szokásos átlagnál és a szükségesnél is jóval kevesebb eső hullott a térségben, a víztározók szintje 16 százalék alá csökkent.
A mintegy hatmillió embert érintő vészhelyzeti fázisban személyenként napi 200 literre csökkentik a települési tartályba belépő víz összmennyiségét.
A lakosságtól azt kérik, hogy törekedjenek ennél kevesebb, átlagosan 90 liter napi felhasználására. Tilos az autómosás és számos más, vízigényes lakossági tevékenység is.
Amennyiben tovább romlik a helyzet, nőhet a szigor is, és fázisonként további 20 literrel csökkentik az engedélyezett mennyiséget.
A mezőgazdaságban 80 százalékkal, az állattenyésztésben 50 százalékkal, míg az iparban 25 százalékkal kevesebb vizet használhatnak fel a következő időszakban.
Ezen intézkedések mellett a spanyolok másról is határoztak a vízhiány enyhítésére:
467 millió eurós költséggel (kb. 180 milliárd forint) két tengervíz-sótalanító üzemet építenek fel.
A Reuters szerint a két üzemet Barcelona közelében helyezik el. A tervek szerint 2028-ban illetve 2029-ben kezdhetik meg működésüket. Évente összesen 80 millió köbméter víz sótalanítását végzik majd el a két telephelyen.
Barcelona Spanyolország második legnagyobb városa, és a közelében már működik sótalanító üzem, ám annak kapacitásai nem elegendők az állandósult vízhiány kezelésére.
A tengervíz sótalanítása nagyon technológia-érzékeny, emellett sok energiát igénylő, de egyre elterjedtebb megoldás a vízhiány enyhítésére. Ahogy az Origo megírta, vannak csapadékhiányos országok, ahol nagyon komoly eredményeket értek el ebben