Szélsőséges időjárás állítja komoly kihívás elé a nyugat-afrikai kakaótermesztőket, rajtuk keresztül pedig a nagy édességgyártókat is. A klímaváltozás következtében extrém kilengések jellemzők a "Kakaöv", azaz az Egyenlítőhöz közeli termelők két legfontosabbb országában, Ghánában és Elefántcsontparton. Decemberben az átlagos csapadékmennyiség többszöröse hullott az ottani földeken, februárban pedig már pusztító hőhullám sújtotta a kakaótermő területeket.
Többen máris attól tartanak, hogy az eddigi kakaótermő területek a klímaváltozás miatt alkalmatlanná válnak a termesztésre.
A várható termésvisszaesés miatt a kakaó ára az elmúlt hónapokban gyors és ijesztően nagymértékű emelkedésnek indult.
Mostanra megközelítette a tonnánkénti átszámítva 3 millió forintot, ami történelmi rekord, ráadásul egyelőre nem látszanak jelei a csökkenésnek.
Mint az Origo megírta, egyes gyártók már spórolni kényszerülnek ezen az összetevőn, ezért egyes csokoládés termékeik kiszerelését csökkentik. A jelenség sok nyugati ország piacán tapasztalható. Azonban úgy tűnik, a vásárlók így sem ússzák meg az áremelkedést, mely a csokoládé alapú termékeknél túlmutat az elmúlt 1-2 év általános inflációján.
A BBC arról ír, hogy a jelenős brit fogyasztóvédelmi tömörülés, a Which? saját felmérése szerint egyes idei húsvéti csokitojások ára 50 százalékkal, vagy ennél ennél is nagyobb mértékben emelkedett idén.
2023-ban Elefántcsontpartról és Ghánából a britek 127 millió font értékben importáltak 58 ezer tonna kakaóbabot. Szakértői kommentárok azonban arra figyelmeztetnek, hogy
a kakakótermesztés fenntartásához elengedhetetlen, hogy a felvevőpiacok segítséget nyújtsanak a termelőországoknak.
Mégpedig várhatóan egyre nagyobb mértékben.
A kakaótermesztés a rendkívül élőmunka-igényes mezőgazdasági termelőmunkák közé tartozik. A Kakaóöv nyugat-afrikai országaiban nagyjából kétmillió kistermelő megélhetését biztosítja. Ahogy az Origo megírta, helyzetük kapcsán fontos, hogy a kistemelő családok tisztes áron adhassák el terményüket, és a munkájukat majd felnőttként átvevő gyerekeknek ne kelljen az iskola és a földeken végzett munka között választaniuk.