Feltehetően egy szervezett bűnözői csoport intézett támadást néhány napja egy teherautó ellen Pennsylvania-ban, amikor annak sofőrje pihenőjét töltve a járműben aludt. A támadók célpontja a teherautó rakománya volt, de amikor a vezető felriadt és szembeszállt velük, megverték. A teherautó vezetője később elmondta, hogy négy járművet és 12 embert látott, akik egyértelműen az autóban szállított árut akarták ellopni – számol be arról a The Kansas City Star.
A támadók végül 100 ládányi hűtött hórákkal távoztak, az áru értéke 30 ezer dollár, kb. 11 millió forint.
A rablók magukkal vitték a sofőr mobiltelefonját is, hogy az ne tudjon azonnal segítséget hívni.
A rendőrség közlése szerint a tolvajok készültek a rablásra, módszerük feltételezi, hogy szervezetten dolgoznak. A helyi híradások szerint ez a második, teherautó ellen elkövetett rablótámadás volt tíz napon belül.
Nem valószínű, hogy kifejezetten hórákot akartak rabolni, vélhetően inkább a teherautó típusára figyeltek fel. A hűtőkocsik láttán ugyanis feltételezik, hogy az abban szállított rakomány értékes. A rablók számára a jégkrém, a fagyasztott húsáru, és más hűtőkocsiban fuvarozott szállítmány is csábító zsákmány lehet – közölte a közúti árufuvarozók pennsylvaniai szövetségének elnöke.
A tisztviselő szerint a sofőr sérülései szerencsére nem súlyosak.
A hórákok (más néven jeges-tengeri pókok) főként az Atlanti-óceán északnyugati, illetve a Csendes-óceán északi térségében élnek. Egyes alfajaik kereskedelmileg különösen értékesek, ezért vonóhálóval vagy vízbe helyezett csapdákkal fogják őket.
A hórákok gazdasági jelentősége különösen az Alaszkától nyugatra található Bering-tenger kihasználásában mutatkozik meg.
A hórákok kiemelése majd értékesítése jelentős bevételi forrást jelent az alaszkai halászati ágazatban, évente nagyjából 150 millió dollárral.
Az utóbbi években azonban drámaian megcsappant a fogás mennyisége. Egy 2023 őszén megjelent tanulmány szerint ennek okai egészen a 2018-2019-es ottani nagy hőhullámig nyúlnak vissza. A hőhullámnak aggasztó hatásai voltak a tenger élővilágára. Ennek az lett a következménye, hogy a hórákok nem jutnak elég táplálékhoz, egyszerűen éhen halnak. A Guardian megjegyzi, hogy a jelentések szerint 2022-re több milliárd példány tűnt el a vizekből, végeredményben azért, mert természetes vízi környezetükben nem tudják fedezni kalóriaigényüket.