Ezeket az ingatlanokat még a világ leggazdagabb emberei sem tudnák megvenni

Vágólapra másolva!
Új-Zéland sokáig a szupergazdagok első választása volt, ha világvégebunkert szerettek volna maguknak építtetni. Ám az ország kormánya pár éve megtiltotta a külföldiek ingatlanszerzését, így sem luxusotthonokat, sem túlélőházakat nem szerezhetnek egy ideje az országban. Ebben jöhet most változás.
Vágólapra másolva!

Egy fantasztikus kialakítású, hegyre épült luxusotthont lehet megvenni az új-zélandi Sotheby's-en keresztül Pokaup-ban, nem messze Queenstown-tól, a déli szigeten. A több hálószobás, exkluzív ingatlanhoz hirdetési árat sem adtak meg, csupán annyit közöltek, hogy a vételár megegyezés tárgya. Íme egy kép az ingatlanról és közvetlen környezetéről:

image

Az biztos, hogy a luxusingatlanért rengeteg pénzt kell majd fizetni leendő új tulajdonosának - aki viszont nem lehet külföldi állampolgár, még akkor sem, ha a képen látható ház a világ leggazdagabb magánszemélyeinek figyelmét is felkeltheti.

Bunkerláz a gazdagok körében

Új-Zéland a világ egyik legdrágább ingatlanpiacával bír, amelyen sokak számára egy hagyományos lakás megvásárlása is komoly anyagi kihívást jelent. Korábban több, kiugróan vagyonos ember is Új-Zélandot választotta, gyakran saját végítélet-bunker építésére. Többek épp az imént említett Queenstown közelében húzták fel, illetve ásták a föld alá  azokat. Új-Zéland választásának egyszerű az oka: 

a 2010-es években megjelent elemzések a lehetséges, ítéletnapi katasztrófákról általában azt valószínűsítik, hogy a túlélésre a legjobb esély a szigetországban van.

Csakhogy, ahogy Bloomberg írja, az új-zélandi kormány 2018-ban megtiltotta, hogy külföldiek ingatlan vegyenek az országban, az elszaporodó túlélőbunkerek miatt. Ez alól csak az ausztrál és a szingapúri állampolgárok a kivételek.

queenstown, új-zéland
Queenstown városa és környéke néhány éve különösen népszerű volt a végítélet-bunkert építők körében
Fotó: Unsplash/

A világ leggazdagabb milliárdosai közül valószínűleg többen, de egy bizonyosan pórul járt a szigorral. 2021-ben a Google társalapítója, Larry Page még tartózkodási engedélyt kapott Új-Zélandon, ám úgy tűnik, Peter Theil hiába vásárolta meg még 2015-ben a luxus-túlélőotthonhoz szükséges földeket. Környezetvédők a szigorú tájvédelmi és egyéb előírásokra hivatkozva sikeresen gátolták az építkezést. 

A PayPal egykori vezérigazgatója, nagybefektető, még 2023-ban is bíróságra járkált, hogy igazolja, 13,5 millió amerikai dolláros ingatlana fenntarthatósági és környezetvédelmi szempontból sem kifogásolható. 

Theil egyébként korábban már több lakást szerzett Új-Zélandon, és nyíltan hangoztatja, hogy ott szeretne átvészelni egy esetleges globális összeomlást.

Bár azt nem tudni, a Meta-vezér Mark Zuckerberg tervezett-e Új-Zélanddal korábban, az viszont biztos, hogy 2023 év év végén a Hawaii-szigetekhez tartozó Kauai szigetén kezdett grandiózus építkezésbe. Ennek célja 

egy több épületből álló, megerősített, komoly tartalékokkal ellátott túlélőbázis létesítése, melyet az egyértelműség kedvéért két méteres betonfal választ majd el a külvilágtól. 

Zuckerberg a megvásárolt földekkel együtt 270 millió dollárba kerülő építkezése rengeteg vitát indított el, de ezek nem változtatnak a tényen, hogy a Meta első embere a Hawaii-szigeteket választotta egy esetleges világvége túlélésére.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg a Hawaii-szigerek egyik tagján készül a világvégére
Fotó: Euronews

Visszatérhetnek a szupergazdagok Új-Zélandra?

Kisebb, egyszerűbb, luxus nélküli, ezért olcsóbb túlélőlakásokat a gazdagok építkezésétől függetlenül, tucatszámra rendeltek minden évben Új-Zélandon a korábbi években. A dolog pikantériája, hogy azokat főként egy amerikai cég építette ha nem is a leggazdagabbak közé tartozó, de tehetős amerikaiaknak.

Ahogy a brit Metropol arról év elején beszámolt, a bunkerépítési láz az igazán vagyonosok körében sem mérséklődött, és az is előfordul, hogy bepillantást engednek abban, hogyan néz ki belülről egy túlélésre tervezett luxusotthon.

A Daily Mail pedig arról ír, hogy sokan a bunkerépítésen túl vagy amellett készülnek a világvégére:

 az adatok szerint csak az Egyesült Államokban 11 milliárd dollárt költöttek 2022 áprilisától 2023 áprilisáig a túléléshez szükséges,

 illetve a megszokott jóléti szolgáltatások hiánya esetén használható eszközökre, tárgyakra.

új-zéland, wellington
Wellington városának fogaskerekűje: lehet, hogy hamarosan újra vásárolhatnak ingatlant a gazdagok Új-Zélandon?
Fotó: Victor Maschek / Shutterstock

S az sem biztos, hogy a leggazdagabbaknak örökre le kell mondaniuk arról a tervükről, hogy Új-Zélandon húzzák meg magukat, ha globális összeomlás történik. Mivel Új-Zéland gazdaságára ráfér az élénkítés, ezért elkészült egy terv a  külföldiek 2025-ös pénzügyi évtől újra engedélyezett ingatlanszerzésére.

A feltétel a nagy értékű, 2 millió új-zélandi dollárnál drágább ingatlan megvásárlása, és 15 százalékos külön illeték megfizetése.

Tekintve Új-Zéland korábbi népszerűségét a gazdagok körében, könnyen lehet, hogy a most  számukra elérhetetlen luxuslakásokat is megvásárolják hamarosan, és akár a bunkerépítések is folytatódnak.

Cikkünk kiemelt képe illusztráció / forrás: Unsplash

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!