Elkészült a terv: elképesztő mennyiségű mangát önt a világra Japán

Vágólapra másolva!
Japán meg akarja négyszerezni manga-, anime- és videojáték-exportját, hogy 2033-ra elérje a 118 milliárd dollárt (mintegy 42,5 ezermilliárd forint) - jelentette be a tokiói kormány.
Vágólapra másolva!

Japán, a manga és anime szülőhazája, ahol olyan nagysikerű videojátéksorozatok készültek, mint a Super Mario és a Final Fantasy, a félvezetőiparral azonos gazdasági húzóágazatnak tekinti a kreatívszektort. 

A Menő Japán című, kedden bemutatott stratégia szerint 2022-ben az animék és mangák, vagyis az animációs filmek és képregények exportja 4700 milliárd jent (mintegy 11 ezermilliárd forint) tett ki, miközben mikrochipek exportjából 5700 milliárd jent (13,2 ezermilliárd forint) profitált a japán gazdaság.

A bemutatott kormányzati dokumentum szerint az elmúlt években a mangáknak és animéknek rendkívül fontos szerepük volt abban, hogy külföldi fiatalok érdeklődni kezdtek Japán iránt.

anime, manga, demon slayer
A Demon Slayer című, Japában rendkívül népszerű mangasorozat alapján készült játékfigurák és promóciós termékek a 2020-ban bemutatott mozifilmhez kapcsolódóan
Fotó: Shutterstock

A japán kormány tervei szerint a kapcsolódó iparágakkal együtt, mint a turizmus és a ruházati szektor, a videojátékok, animék és mangák

 2033-ra akár 50 ezermilliárd jen (116 ezermilliárd forint) külföldről származó bevételt is termelhetnek a japán gazdaságnak.

A Menő Japán stratégia megjegyzi, hogy ennek érdekében azonban a kormánynak fokozattan fel kell lépnie a tartalmakat illegálisan terjesztő hálózatok és a kalózkodás ellen, amihez nemzetközi együttműködésre van szükség.

Ahogy az Origo korábbi összeállításaiban bemutatta, a japán anime iránt szerte a világon növekszik az érdeklődés, a műfaj több produkciója sikeres nemzetközi franchise-zá nőtte ki magát évek során, de az igazán nagy piacot még mindig a belföld jelenti a produkcióknak.

A több mint 100 éves múltra visszatekintő japán anime történetét nagyon nehéz röviden összefoglalni úgy, hogy abból ne maradjanak ki fontos részletek. Az Origo egy korábbi cikkében ugyanakkor megpróbálta ezt, így ha érdeklődik a műfaj eredete, története, fontosabb alkotói iránt, feltétlenül olvassa el összeállításunkat.

A japán anime- és manga-produkciók külföldi népszerűségét mutatja, hogy néhány éve egy japán rajzfilmsorozat alapján mozifilmként készített manga – a Demon Slayer, lásd. a fenti képet – a legnagyobb amerikai produkciókra jellemző sikert ért el az észak-amerikai mozik pénztárainál, és minden idők legjobb nyitó hétvégéjét produkálta idegen nyelvű kategóriában. Ugyanez a film – egy videojátékból készült, korhatáros, sötét hangulatú horror-fantasy – hazájában akkora siker lett, hogy a hozzá köthető bevételek (jegybevétel, merchandise-eladások) mérhető löketet adtak a japán gazdaságnak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!