Folytatódik a narancs körül kialakult krízis. Miként az Origo arról idén év elején beszámolt, a terméshozam rendkívül gyenge a fő narancstermelő régiókban, Brazíliában és Floridában. Így jóval kevesebb narancs jut a piacokra, valamint a feldolgozóipar is kevesebből dolgozhat. Azaz: kevesebb narancslevet tudnak előállítani, miközben az ára az egekbe emelkedik.
A The Conservation friss összeállításából kiderül:
javulást nem lehetett tapasztalni az elmúlt nagyjából fél évben a narancs piacán, a helyzet inkább rosszabb lett.
Hacsak nem történik kedvező fordulat legkésőbb a következő szezonban, akkor búcsút lehet mondani az elérhető árú narancslének, de akár a 100 százalékos narancslének is.
Ennek elsődleges oka a narancs mennyiségének csökkenése. Brazília narancstermése kulcsfontosságú a kérdésben, mivel a világ narancslé-gyártásának közel 70 százaléka a brazíliai ültetvények terméséhez köthető.
Ott azonban a szélsőséges időjárás miatt az előző évinek a negyedével csökken az idei betakarítás mennyisége
- az idei már a harmadik egymást követő év, amikor a gazdálkodók kevesebb termést takarítanak be, mint az előző szezonban.
A világpiac szempontjából szintén nagyon fontos floridai ültetvényeket pedig a citrusfélékre veszélyes növénybetegség támadja, így a termés mennyisége ott is jóval kevesebb lesz, mint kívánatos volna. Nagy baj az is, hogy betegség miatt nem csak a termés lesz oda, hanem a termő fa is tönkremegy, így jövőre kevesebb narancsfáról lehet szüretelni.
Az idei kevesebb narancs egyes piacokon már éreztette hatását. Például a briteknek idén már átlagosan 21 százalékkal többet kell fizetniük 1 liter narancsléért, mint tavaly. A narancs ellátási lánca igen hosszú, sokszereplős, és sok költségelemből áll. Bár a beszállítói árak idénre általában kötöttek, már jóval korábban megállapítottak, jövőre elkerülhetetlen lesz a narancslé árának az ideinél látványosabb emelése.
A gyümölcslégyártók a narancshiány miatt arra kényszerülnek, hogy a friss terméshez a mélyfagyasztott gyümölcstartalékaikat is felhasználják. A fagyasztott gyümölcs az előírások alapján legfeljebb két évig használható fel a gyümölcslégyártásban. Azonban úgy tűnik, ez sem elegendő.
A Gyümölcs- és Zöldséglégyártók Nemzetközi Szövetsége most azért lobbizik az ENSZ élelmezési ügyekkel foglalkozó egységeinél és más szervezeteknél, hogy enyhítsenek az előírásokon, és járuljanak hozzá, hogy a narancsot a narancslében más citrusfélékkel, például mandarinnal helyettesítsék. Azaz könnyen lehet, hogy a naracsot sújtó válság hamarosan olyasmihez vezet, ami korábban talán elképzelhetetlennek tűnt:
a nem gyümölcslé-mixet, hanem tiszta narancslevet ígérő flakonban a narancslé mellett más gyümölcs leve is lesz.
Ugyanakkor a narancslé áremelkedését ez sem tudja meggátolni, és csak a narancshiányra szolgálhat átmeneti megoldással. Ha a gyártók más gyümölcsöket is felhasználnak, akkor azok kapcsán további költségeik jelentkeznek, amiket szintén be kell építeniük a termékek áraiba – hívja fel a figyelmet az összeállítás.