A hamisított bankjegyekkel tömött bőröndök nem csak az akciófilmek rekvizítumai, mert napjainkban még mindig elterjedt a pénzhamisítás. A jegybankok és a kormányok szerte a világon igyekeznek megakadályozni, hogy a csalók hamis készpénzt hozzanak forgalomba, van ahol több, máshol kevesebb sikerrel.
Németországban például tavaly jelentősen megugrott a hamis euróbankjegyek száma: az ország központi bankja, a Bundesbank jelentése szerint 2023-ban mintegy 56.600 hamis bankjegyet vontak ki a forgalomból, ami közel 5,1 millió eurónak felel meg.
Ez 28 százalékkal több hamis bankót jelent, ami elképesztő, 90 százalékos növekedés az előző évhez képest.
A Bundesbank számításai szerint 2023-ban Németországban 10 ezer lakosra átlagosan hét hamis bankjegy jutott. A legnagyobb mennyiségben a 200 és 500 eurósokat hamisították. Az euróövezet szabad valutaáramlása miatt már egész Európában feltűnhettek a hamis bankjegyek.
Világszerte jellemzően – a kémiából a koncentráció mérésére kölcsönzött mérőszámot – a ppm-et használják a hamis pénzek megfigyelésére (a ppm az angol "parts per million" kifejezés rövidítéséből származik). Más szóval egymillió valódi bankjegyre vetítve mérik a forgalomban lévő hamis bankók számát, és a legtöbb ország célja, hogy ez a mutató a nemzeti valutájukat tekintve 15 ppm alatt maradjon.
Ezek után nézzük meg, hogy ennek alapján melyek a világ legtöbbet hamisított valutái (a legalacsonyabb ppm-től a legmagasabbig haladva):
Az amerikai dollár talán a legelismertebb valuta a világon, szinte mindenhol elfogadják, és az egyik legmegbízhatóbb, legstabilabb pénznemnek tekintik.
Az Egyesült Államok titkosszolgálatának jelentése szerint tavaly közel 22 millió dollárnyi hamis készpénzt foglaltak le.
A dollárbankjegyeknek több mint a fele az Egyesült Államokon kívül van forgalomban. A világ számos pontján ez a preferált fizetési mód azok számára, akik nem tudnak vagy nem akarnak elektronikus fizetési rendszereket használni. Ebből fakadóan a hamis bankjegyek megjelenése hatalmas károkat okozhat a helyi gazdaságokban.
Miközben a dollár a világ leggyakrabban hamisított fizetőeszköze, az amerikai kormány jó ideje titokban tartja a potenciálisan forgalomban lévő hamis készpénz mennyiségét. Legutóbbi nyilvános jelentése 2006-ból származik, amely szerint minden 10.000 amerikai bankjegyből egy volt hamis.
Azonban a mindenható dollár bankjegyeit azóta a biztonság növelése érdekében újratervezték, így valószínűleg ez a szám már jóval alacsonyabb.