Egyre nagyobbra nőnek, energiaigényük pedig egyre jelentősebb lesz az Írországban működő informatikai adatközpontoknak. Ez azért aggasztó, mert ha nem sikerül kiszolgálni a növekvő energiaigényt, úgy Írország kudarcot vallhat klímacéljai elérésben.
Különösen a mesterséges intelligencia által támogatott adatmegőrző és -feldolgozó eljárások felelősek a növekvő energiaigényért.
A statisztikai adatok szerint Írországban tavaly az adatközpontok több elektromos energiát igényeltek, mint a városi otthonok együttesen: a teljes felhasználásból 21 százalékot vettek ki ezek telephelyek, ami ötödével több volt, mint 2022-ben
2023 egyúttal az első olyan év volt, melyen az írországi technológiai fejlődést támogató központok több energiát használtak a településeknél.
Nem pusztán az ír kormány, hanem a technológiai vállalatok is látják a tendenciában a problémát. Például a Google - melynek európai központja Írországban működik – néhány héttel ezelőtt nyilatkozatot adott ki arról, hogy tavaly 2019-hez képest 48 százalékkal emelkedett az adatközpontjaikhoz köthető kibocsátás mértéke. Ha a folyamat nem változik, hogy a vállalatnak ki kell tolnia a saját maga által meghatározott kibocsátási célok elérésének dátumát.
Az adatközpontok nyújtotta szolgáltatások iránti igény eközben folyamatosan növekszik, részben az említett mesterséges intelligencia nyújtotta támogatás miatt. Írország nemzeti energia- és klímatervében úgy számolnak, hogy a következő három évben az ezekben az informatikai parkokban támasztott energiaigény az ország áramfogyasztásának 31 százalékára emelkedik. Eközben a vidéki és városi otthonok szükséglete 2023-ban a teljes fogyasztás 28 százalékát adta.
A megjelent adatokat kommentáló szakértők szerint ugyanakkor nem lehetetlen feladat az adatközpontok kiszolgálása és a klímacélok teljesülése együttesen. Javaslataik szerint növelni kellene az energiaellátásban a megújuló termelők arányát. A még mindig jelentős fosszilisenergia-felhasználást elsősorban a nap- és a szélenergia hasznosítását növelve kellene fokozatosan csökkenteni. Paul Deane, a Cork Egyetem professzora ezzel kapcsolatban megjegyezte: az ideális az lenne, ha ugyanolyan remekül teljesítene az ország a megújulók hasznosításában, mint ahogyan a nagy adatközpontokat megépíti.