Megsemmisítette a szerb alkotmánybíróság a kormány 2022-es döntését, melyben visszavonta a Rio Tinto nevű vállalat területrendezési engedélyét a Jadar-lítiumprojektre. A lelőhelyen a világ egyik legnagyobb bányaipari vállalata létesítene bányát, hogy onnan lássa el a nélkülözhetetlen nyersanyaggal a világpiacot, elsősorban az elektromos autók, illetve a mobiltelefonok és más elektronikai eszközök gyártóit.
Belgrád környezetvédelmi csoportok nyomásától kísérve vonta vissza a Rio Tinto engedélyét az igen jelentős, 2,4 milliárd dollár értékű projektre vonatkozóan. Az alkotmánybíróság mostani döntésében azonban úgy találta, a környezetvédelmi aggályoktól függetlenül az akkori kormány túllépett hatáskörén, és döntése nem áll összhangban a szerb alkotmány bizonyos passzusaival.
A Rio Tinto közleményben reagált a bírósági határozatra. Ebben jelezték, üdvözlik a szerb alkotmánybíróság döntését, és bíznak abban, hogy
a Jadar-projekt egész Szerbia gazdaságának új löketet adhat majd, miközben összességében több ezer új munkahely létesülhet annak köszönhetően.
A bírósági döntés hírére a vállalat papírjai a kereskedésben 0,5 százalékos erősödéssel reagáltak. A cég piaci értéke jelenleg 110 milliárd dollár.
A Jadar-projekt óriási figyelmet kap, hiszen az onnan kinyerhető lítiumnak világpiaci szinten is jelentősége lehet, és a Rio Tintót ez az egyetlen lelőhely a világ 10 legfontosabb lítiumszállítója közé emelheti. Ha megnyílik a lítiumbánya, Európa legnagyobbja lesz, és az évi 58 ezer tonna finomított lítium-karbonát nagyjából 1 millió elektromos jármű gyártásához lesz elegendő.
Ez a mennyiség a kontinens jelenlegi lítiumszükségletének 90 százalékát fedezné
– írja a Mining.com.
A gyakran fehér aranynak hívott lítium egyre fontosabb nyersanyaggá válik az elektromobilitás elterjedésével. Ha a szerbiai Jadar-bányában megkezdik a termelést, az elvben lehetőséget teremthet arra, hogy az európai autógyártók felszámolják, de legalábbis jelentősen csökkentsék kitettségüket a kontinensen kívüli ellátástól.
A környezetvédelmi aggályokra a szerb kormány megfelelő garanciák beépítésével válaszol. Miként az Origo megírta, június végén egy sajtótájékoztatón Aleksandar Vučić szerb elnök kijelentette, hogy a kormány csak akkor hagyja jóvá a kitermelés megindítását, ha biztosítottnak látja, hogy a projekt nem jelent majd fenyegetést a környezetre. A szerb elnök közölte azt is: elvárják, hogy olyan bányahulladék lerakót alakítsanak ki a kitermeléshez, mely valamennyi vonatkozó európai szabványnak és előírásnak megfelel.