Korábban a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) PR referense, Szűcs-Molnár Diána a LikeBalaton kérdésére elárulta, hogy évente hozzávetőlegesen 8-10 alkalommal érkezik ilyen megkeresés hozzájuk.
Hamarosan azonban erre már csak korlátozottan lesz lehetőség, ugyanis mint arról az igazgatóság közleményben tájékoztatott:
augusztus 31-ig a hamvak szétszórásával történő temetéseket a vagyonkezelésükben lévő nagytavakon nem engedélyezik, és a hamvak szórásához nem adják meg a vagyonkezelői hozzájárulásukat.
Az érintett területek: a Balaton és a Velencei-tó teljes vízfelülete.
„Kérjük, hogy a bejelentések során a fenti időszakra legyenek figyelemmel” – írták.
Azt is közölték továbbá, hogy
2025-tól a június 1. és augusztus 31. közötti időszakban a hamvak szétszórásával történő temetéseket már nem engedélyezik
- írja a Pecaverzum. Hogy az év többi részében miként oldhatók meg a hasonló kérelmek, az további elbírálás kérdése.
„A hozzájárulást a hamvak felszíni vizekbe történő szórásához a statútum rendeletünk szerint a Balaton vonatkozásában az igazgatóság, mint vagyonkezelő jogosult megadni. A hamvak vízbe szórásának általános feltétele, hogy az nem sérthet vízgazdálkodási, illetve vízvédelmi érdeket. A kérelmekre a konkrét előírásokat egyedileg határozzuk meg” – fogalmazott korábban Szűcs-Molnár Diána.
A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. törvény végrehajtásáról szóló 145/1999. (X.1.) Korm. rendelet 34.§ (4) bekezdése alapján a hamvakat temetőn kívüli ingatlanon a tulajdonos (kezelő) előzetes hozzájárulása alapján lehet szétszórni. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 3. § (3) bekezdése alapján a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 4. §-a és 1. számú melléklete sorolja fel a kizárólagos állami tulajdonban és a vízügyi igazgatóság kezelésében lévő vízilétesítményeket. A hozzájárulást a hamvak felszíni vizekbe történő szórásához a statútum rendeletünk szerint a Balaton vonatkozásában Igazgatóság, mint vagyonkezelő jogosult megadni. A hamvak vízbe szórásának általános feltétele, hogy az nem sérthet vízgazdálkodási, illetve vízvédelmi érdeket.