Emberre veszélyes halakat találtak a Sajóban

Vágólapra másolva!
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a rendelkezésre álló információk, valamint a laboratóriumi vizsgálatok alapján nem javasolja a Sajóból kifogott halak fogyasztását - közölte a Nébih a honlapján.
Vágólapra másolva!

A tájékoztató szerint akut kockázat nem áll fenn, valamint a határértékkel szabályozott toxikus nehézfémek esetében is negatívak az eredmények. A vizsgált halakban kimutatott arzéntartalom miatt azonban indokolt az elővigyázatosság.

Az Észak-Magyarországi Horgász Egyesület hívta fel a Nébih figyelmét azon közösségi média hírre, amely szerint a szlovák hatóság arzénszennyezettség miatt megtiltotta a Sajóból kifogott halak fogyasztását.

A Nébih haladéktalanul felvette a kapcsolat a szlovák élelmiszer-ellenőrzésért felelős hatósággal, majd mintát vett a Sajó határhoz közeli részéből származó növényevő és ragadozó halakból toxikus nehézfémek jelenlétének vizsgálata céljából. Közölték: 

A laboratóriumi mérések határértékkel szabályozott toxikus nehézfémet (ólmot, higanyt, kadmiumot) nem mutattak ki a kifogott halakból. Az Európai Unióban arzénszennyezettségre vonatkozó határérték halak esetében jelenleg nincs. Egyeztetési szakaszban van egy rendelettervezet, amely az édesvízi halakra is megállapítana arzénra vonatkozó maximális szintet, érvényes jogi alap hiányában azonban a hatósági minták jelenleg nem minősíthetőek. 

A Sajóból kifogott halak esetében ugyanakkor elmondható, hogy az idősebb, növényevő egyedekben mért arzéntartalom meghaladta a tervezet szerinti határértéket. A fiatalabb, ragadozó halak mintái határértékhez közeli, vagy azt kismértékben meghaladó arzénmennyiséget tartalmaztak.

hal
Illusztráció! Fotó: pixabay.com

A rendelkezésre álló információk és vizsgálati eredmények alapján a Nébih nem javasolja a Sajóból kifogott halak elfogyasztását. 

Kiemelik: a halhús nem tartalmaz olyan mennyiségű arzént, ami akut mérgezést okozna. Az arzén kis koncentrációban, de hosszan tartó bevitele azonban már egészségügyi kockázattal járhat, ezért indokolt újabb értesítésig mellőzni a Sajó halállományának étkezési célú felhasználását.

A Nébih a továbbiakban is figyelemmel kíséri a nemzetközi és hazai eseményeket és folytatja érdemi változás esetén megismétli a vizsgálatokat.

Korábban már beszámoltunk arról, hogy nemcsak az ivóvízből, de élelmiszerekből is juthat kimutatható mennyiségű arzén a szervezetünkbe. A hónap elején arról is írtunk, hogy arzénos almalevet hívtak vissza a boltok polcairól. 

Riasztó üzenetet tett közzé augusztus végén a Észak-Magyarországi Horgász Egyesület is, amely arra figyelmeztette a horgászokat, hogy a Sajóból kifogott halakat engedjék vissza és semmiképp ne fogyasszák el.

A nyári üdülési szezon elején az Origo arról is beszámolt, hogy olyan halfaj jelent meg a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyén, a horvátországi Isztriai-félszigeten, a Medulin-öbölben található Ceja sziget közelében, amely egy rendkívül erős mérget tartalmaz. A Lagocephalus sceleratus, közismert nevén a gömbhalfélék családjába tartozó ezüst csikóhal szervezetében tetrodotoxin nevű méreg található, amely súlyos egészségügyi problémákat, sőt halált is okozhat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!