Területvásárlás: még most is szokás az országok között, de nem beszélnek róla

Vágólapra másolva!
Egyre ritkábban hallani róla, hogy szuverén országok területeikkel kereskedjenek, de mégis van arra több példa az elmúlt évtizedekből, sőt, a közelmúltból is. A területvásárlás érdekes ügyleteiből válogattunk.
Vágólapra másolva!

Számos példát találni Európa, Ázsia, Észak-Amerika történetében arra, hogy két szuverén, független állam egymással terület adásvételében állapodott meg. Talán a legismertebb ilyen üzlet a területvásárlás ügyleteinek világában a 20. század előtti időből Alaszka eladása volt: 1867-ben a cári Oroszország kötött üzletet az Egyesült Államokkal a később állammá szervezett terület értékesítéséről. 

területvásárlás
Területvásárlás: az egyik legismertebb eset az volt, amikor az Egyesült Államok megvásárolta Alaszkát (illusztráció)
Fotó: NORTHFOTO/Jeff Schultz / mediadrumworld.com/Jeff Schultz / Mediadrumworld.Com

Egyébként a mai szuverén államként működő országok között az Egyesült Államok volt az egyik legnagyobb vásárló a történelmi időkben:

jelenlegi földterületének mintegy 40 százalékát területvásárlás útján szerezte, részben más, azóta letűnt államoktól.

Az akvizíciók, a területvásárlás története vaskos könyveket tölt meg.

Néhány éve nagy figyelmet kapott a hír, amikor Donald Trump első amerikai elnöksége idején felvetette Grönland megvásárlásának gondolatát – ennek részleteit ide kattintva olvashatja el az Origón. Sokan értetlenkedve fogadták már a felvetést, pedig fontos leszögezni: két szuverén állam közötti megállapodás területeik adásvételéről nem ütközik nemzetközi jogba.

Joseph Blocher, a rangos Duke Egyetem jogászprofesszora néhány éve azt mondta: úgy tűnik, a független államok közötti területi adásvétel ideje elmúlóban van, ám vannak olyan körülmények, 

amelyek újra mozgásba hozhatják ezt a rendhagyó "piacot."

Még akkor is, ha most már gyökeresen másképp fest a világ, mint például a gyarmati időkben.

Amikor a 2008-as nagy pénzügyi válság végigsöpört a világon, német politikusok azt javasolták – félig ugyan viccként, félig viszont komolyan –, hogy a bajba jutott Görögországnak akár szigeteket is érdemes lenne eladnia adósságai rendezéséhez. 

területvásárlás
Területvásárlás: Kína komoly fejlesztéseket hajtott végre az utóbbi időben a Spratly-szigeteken, melyekről a Fülöp-szigetekkel van vitája
Fotó: AFP

Mások pedig úgy vélik, Kínának is inkább fizetnie kellene a Fülöp-szigeteknek a Spratly-szigetekért, ahelyett, hogy mesterségesen növelné azok területét és rajta katonai jelenlétét (a dolgot itt bonyolítja, hogy Peking éppúgy magáénak vallja a szigetcsoportot, mint Manila). Arról is lehetett hallani, hogy olyan tengeri országok, mint a Maldív-szigetek, más országok területéből vásárolnának maguknak részeket az eredeti szigeteiket fenyegető tengerszint-emelkedés miatt.

Területvásárlás ügyleteire országok között akad néhány példa a közelmúltból. A következő oldalakon ezekről olvashat röviden – olyan tranzakciókról, amik a felek közös akarata nyomán zajlottak le.

Lapozzon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!