A TikTokon @thecoincollectorUK néven ismert érmeszakértő elárulta, hogy az 1972-es keltezésű, viking hajóval ellátott 50 pennys érme ritkasága miatt akár 850 fontba is kerülhet, ugyanis mindössze 1000 darabot vertek belőle.
Ezek az érmék a Man-szigeti pénznemek. Tehát, ha valaki járt már a szigeten, vagy van néhány manx-érméje, érdemes egy pillantást vetni rájuk.
A szakértő szerint
az igazi, régi, 1972-ből származó érmék könnyen felismerhetőek. Ezek alig néhány évvel az 50 pennys érme bevezetése után készültek, és akár 300-400 ezret is érhetnek.
A szakértő azt is elárulta, hogy ugyanannak a pénzek a következő évekből - 1973-ból és 1974-ből - származó kiadása is több száz fontot ér.
Nagyon jó összegeket lehet keresni rajta
- tette hozzá.
A jóval későbbi, 1980-as években keltezett 50 lóerős Man-szigeti viking hajót ábrázoló érmén is lehet némi pénzt keresni,
jelenleg többet is árulnak belőle az interneten, amelyeket 4-10 ezer forintnyi összegért lehet megvásárolni.
Kicsi a valószínűsége, hogy valaki rendelkezik ilyen érmékkel, hacsak nem egyenesen a Man-szigetre utazik ezért.
A brit koronafüggőségnek saját pénzneme van, ugyanazzal a címletekkel, mint az Egyesült Királyságnak, és bár az Egyesült Királyság valutája törvényes fizetőeszköz a Man-szigeten, a manxi valuta nem elfogadott az Egyesült Királyságban.
"A Csatorna-szigetek és a Man-sziget az Egyesült Királyság Koronafüggőségei. Saját törvényhozási és adózási rendszerük van, és saját bankjegyeket és érméket bocsátanak ki"
- fejtette ki a Királyi Pénzverde.
Néhány évvel ezelőtt az Origo egy galériát állított össze a világ legdrágább pénzérméiből, melyek már nem is százezreket, hanem milliókat érnek, és legtöbbjük még a történelmi korokból származik.
2020-ban pedig 15 millió dollárért kínálták eladásra az USA első, 1787-ben vert aranyérméjét, 2013-ban pedig 1794-es ezüst dollár 10 millió dollárért kelt el egy aukción.