A McDonald's Quarter Pounder (Magyarországon McRoyalként ismerhetjük) szendvicsével kapcsolatos járvány kitöréséről először október 22-én jelentettek, és a gyanú szerint a szeletelt hagyma volt a fertőzések okozója, amit most az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) is megerősített - közölte az Egyesült Államok járványügyi központja (CDC).
Ahogy az Origo is beszámolt róla, Amerikában sokan kórházba kerültek, miután a McDonald'sban étkeztek. Szeptember 27. és október 10. több államból is érkeztek bejelentések, és 90-re emelkedett a McDonald'shoz köthető E. coli járvány megbetegedéseinek száma. Összesen 13 állam volt érintett a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) szerint: Iowa, Kansas, Michigan, Missouri, Nebraska, Új-Mexikó, Oregon, Utah, Washington, Wisconsin és Wyoming államokból is érkeztek bejelentések. A legtöbb esetet Coloradóban regisztrálták, összesen 29-et, és egy haláleset is történt.
"Az E. coli fertőzésben érintett emberek tényleges száma valószínűleg jóval magasabb a bejelentettnél, és a járvány nem feltétlenül korlátozódik az érintett államokra (...) Ennek oka, hogy sokan nem fordulnak orvoshoz "- állt a CDC, a megbetegedésekkel kapcsolatban kiadott közleményében.
A McDonald's már a járvány kezdetén bejelentette, hogy a friss, szeletelt hagyma, vagy a Quarter Pounderhez használt marhahúspogácsák állhatnak a járvány hátterében.
A gyorsétteremlánc azt is közölte, hogy a Taylor Farms a beszállítója a szeletelt hagymának, amelyet eltávolítottak az éttermekből. A Taylor Farms Colorado Springs-i üzeméből származó szeletelt hagymából nagyjából 900 McDonald's étterembe szállítottak.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) pedig a lefolytatott vizsgálat nyomán szerdán megerősítette, hogy valóban a Taylor Farms volt az érintett termékek beszállítója, és azóta több tételt visszahívtak a vöröshagymából - írta a Reuters nyomán a Portfolio.
Néhány, kívülről a szervezetbe bejutó E.coli törzs megbetegítő tulajdonsággal rendelkezik; olyan méreganyagokat termelhet, amelyek az emberben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhatnak - írja a Nébih.
A betegség jellemző tünetei a hasi görcsök, hirtelen fellépő vizes hasmenés, amely esetenként véres is lehet, valamint néha felléphet hányinger, hányás és láz is.
A legtöbb beteg egy-két héten belül meggyógyul, de a fertőzés okozhat vérzéses vastagbélgyulladást (hemorrá giás kólitisz), vérzékenységgel és vérrögképződéssel járó ún. trombotikus trombocytopéniás purpurát (TTP), vagy vesekárosodást, úgynevezett hemolitikus urémiás szindrómát (HUS) is. Ez a szövődmény a korábbi járványokban a fertőzöttek kb. 10 %-ában alakult ki, és elsősorban a gyermekeket veszélyeztette.