Halloween ünneplése a katolikus mindenszentek előtti éjszakán történik, október 31-én. A szó eredetileg a mindenszentek éjszakája megnevezésből jött létre, azonban annak tartalma eltér a keresztény ünneptől. A halloween ünneplése ma már inkább jelent hangos és rémisztő bulikat, mint a halott szeretteinkről való megemlékezést.
A hagyomány úgy tartja, hogy a halloween ősi kelta eredetű szokásból alakult ki. A széles körben ismert szokás a XIX. század közepén az írekkel érkezett meg az Amerikai Egyesült Államokba, ahol új formát, új jelentéstartalmakat kapva a XX. században vált igazán elterjedté.
A kelta halálkultuszhoz kötődő nyártemető ünnep szerint halloween éjszakáján felborul a világ rendje, tehát megszűnik a az anyagi világ és a túlvilág közti dimenzió határa.
A hiedelem szerint megnyílnak az úgynevezett tündérdombok és az emberfeletti lényekkel együtt a hallottak is szabadon járnak köztünk azon az éjszakán.
A nép körében azonban ez az ünnep nemcsak a dimenziók közötti határ elvékonyodásáról szólt korábban sem, hanem sokkal inkább jelentett pihenést, örömünnepet a kemény mezőgazdasági munkák után. A mulatáshoz az is hozzátartozott, hogy az írek is házról házra jártak miközben csoportokba verődve énekeltek, hogy elűzzék a házaktól a rossz szellemeket. A házakba bekopogva, az éneklésért cserébe megvendégelték őket a házi gazdák.
A házalás abból ered, hogy a kelták úgy hitték, ebben az átmeneti időszakban a holtak szelleme visszatérhet az élők világába, ezért szoktak jelmezeket viselni halloweenkor, hogy azok segítségével elűzzék ezeket a szellemeket.
Az elmúlt években ez a tradíció megváltozott a tengerentúlon is: jóval nagyobb ünnepléseket tartanak, amelyek egyre látványosabbak. Emellett óriási iparág épült a homályos eredetű és tartalmú esemény megünneplésére, mindezek pedig kihatnak a nyugati világ számos pontjára, így Magyarországra is.
Úgy tűnhet, hogy a halloween kapcsolódik a keresztény mindenszentekhez, de ez tévedés.
November elseje mindenszentek napja, amely a túlvilágon üdvözült lelkek emléknapja a keresztények szerint. November másodika pedig a halottak napja, ahol a katolikus országokban az üdvösséget még el nem nyert lelkekért imádkoznak a hívek. Mivel a halottak napja és a mindenszentek két egymás követő napon vannak, ezért azokat könnyű összetéveszteni. Azonban a keresztény túlvilághit és maga a halloween nem áll semmilyen összefüggésben egymással.
A mindenszentek napi liturgiában a hívők a szentmise végén, a 10. századból származtatható lucernárium elnevezésű szertartáson minden halottra emlékeznek.
A lucernárium során a templomokban az összes fényt lekapcsolják, hogy egyedül a feltámadt Krisztust jelképező húsvéti gyertya fénye világítsa be a templomot. Mindenszentek napján, november 1-jén ünneplik a katolikusok az összes szentet is, vagyis valamennyi megdicsőült lelket.
Összegzés: