Hajmeresztő ötlettel álltak elő a németek: halottak hamvaival akarnak fűteni

Vágólapra másolva!
Évente mintegy 16 ezer holttestet hamvasztanak el a berlini krematóriumokban. A tartományi vezetés azt szeretné elérni, ha az ennek során keletkező hőt hasznosítanák a távhőrendszerben.
Vágólapra másolva!

Környezetterhelő és meglehetősen energiaigényes a holttestek hamvasztása. Ezért Németország fővárosában, Berlinben a városi létesítményeket arra kötelezik, hogy csökkentsék a tevékenységükből fakadó széndioxid-kibocsátást, valamint az is cél, hogy a hamvasztás során keletkező és egyébként elveszett hőt más célokra, pontosabban a távfűtési rendszerben használják fel. 

Brno, krematórium
Krematórium Brnoban - egyre nagyobb figyelmet kapnak a hamvasztó létesítmények energiaigényei és környezeti hatásai
Fotó: Unsplash / Radek Homola

A törekvés szokatlan, sőt, morbidnak tűnhet, de a holttestek hamvasztását éppúgy lehet a környezetet kevésbé terhelő módon végezni, mint sok más tevékenységet. Berlinben a baumschulenwegi és ruhlebeni létesítményekben zajlik a hamvasztás, a létesítményekben évente mintegy 15-16 ezer holttestet hamvasztanak el.

A két létesítmény működése évente nagyjából 3.000 tonna széndioxid kibocsátásával jár, és a holttestek hamvasztása egyenként 485 kilowattóra energiát igényel

- írja a Berliner Zeitung.

Ezért a tartományi jogkörrel bíró Berlini Szenátus azt szeretné, ha a két krematóriumban a hamvasztás során keletkező hőt nem hagynák veszni, hanem felhasználnák azt a távhőhálózatban. Ennek értelmében a baumschulenwegi krematórium hőjét az ellátórendszerbe táplálnák, míg a ruhlebeni krematórium hulladékhője a berlini rendőrség egyik közeli épületébe jutna.

Emellett 2025-től mindkét krematórium számára kötelezővé tennék, hogy napenergiát hasznosító, fotovoltaikus rendszereket telepítsenek. Annak érdekében, hogy a létesítmények hatékonysága javuljon, a szenátus döntése nyomán energiahatékonysági felújítást kell végezni a szellőzőrendszerekben, a hűtőrendszerekben, de még a világításban is.

A megosztó döntést a szenátus azzal is indokolja, hogy Berlinben szinte egyeduralkodóvá vált a temetkezési piacon az urnás (hamvasztással járó) temetések aránya. 2022-ben az összes temetés 83 százaléka ilyen volt.  

A hagyományos sírkertes temetések aránya 17 százalék volt abban az évben, és e kettő mellett nincs is lehetőség másfajta temetkezési módra a német fővárosban és környékén.

Nem Berlin az első, ahol a hamvasztásos temetkezés energiaügyi vonatkozásai kerültek a közzépontba az elmúlt években. Miként megírtuk, 2022-ben egy brit temetkezési nagyvállalat azzal okozott megdöbbenést, hogy az elszálló energiaárak miatt felárat kért a hamvasztásos temetéseknél.

A temetkezési szokásokban is változásokat lehet tapasztalni a világ több pontján. A szokatlan temetkezési igények kiszolgálására is találni vállalkozásokat, ezek tevékenységéről az Origo a közelmúltban készített összeállítást.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!