Ismét terítéken van az Európai Unióban a bolti termékek új, kötelező címkéjének bevezetése. Ez egy sok éve húzódó törekvés, amely most az új Európai Bizottság felállásával került megint a figyelem középpontjába.
Ráadásul immáron jelentős magyar vonatkozással, hiszen a bevezetésében döntő szerepet visz a kijelölt egészségügyi biztos, Várhelyi Olivér.
A történet még 2020-ban vette kezdetét, amikor az akkori, ugyancsak Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság bemutatta a Farm to Fork stratégiát. Ennek a szlogenje, hogy az élelmiszerrendszereket
tegye.
Ennek része az élelmiszerek címkézésének megújítása. A jelenlegi uniós szabályok szerint az egyes tagországokban nem kell kötelezően a bolti termékek csomagolásán feltüntetni a tápértékről szóló információkat. A Farm to Fork dokumentum viszont éppen a kötelező uniós szintű tápértékjelölésre vonatkozó javaslatot terjesztette elő arra hivatkozva, hogy egyértelműen meg lehessen határozni az élelmiszerek tápértékét. Mindezt azért, hogy a fogyasztók tájékozottabb és egészségtudatosabb döntéseket hozhassanak a vásárláskor.
Hogy pontosan miként néznének ki a gyakorlatban az uniós címkék az élelmiszereken, az egyelőre nem tisztázott. A Politico a napokban azt írta, hogy hasonlíthatnának az öt színkóddal ellátott Nutri-Score-hoz, amelyet először Franciaországban vezettek be, de mostanra Belgiumban, Németországban, Franciaországban, Luxemburgban, Hollandiában, Spanyolországban, Svájcban és Portugáliában is alkalmazzák - írja a Világgazdaság.
A Nutri-Score könnyen érthető formában értékeli az élelmiszerek tápanyagtartalmát a csomagolás elülső részén. A jelölés öt betű, A-tól E-ig és az ezekhez tartozó színek (sötétzöldtől a pirosig) segítségével foglalja össze az adott élelmiszer tápértékét.
Az uniós folyamat ezen a ponton találta szembe találta magát az élelmiszerlobbival. A hírek szerint különösen az olasszal, amely attól tartott, hogy a sajt, a sonka és az olívaolaj kifejezetten rosszul teljesít majd egy ilyen rangsorolásban, ez pedig visszavetheti a fogyasztásukat.
Az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy 2023-ig kötelezően bevezeti legalább az alkoholtartalmú italok összetevőinek és tápértékének feltüntetését, de ez sem teljesült.
Most tehát, hogy kezdetét vette az újabb ötéves uniós ciklus, újfent neki lehet rugaszkodni a kötelező új címkék bevezetésének.
Várhelyi Olivér, magyar biztosjelölt szerint a kötelező élelmiszercímke segíthet a fogyasztóknak abban, hogy egészségesebb fogyasztói döntéseket hozzanak, de egyúttal azt is leszögezte, hogy egy átfogó megközelítést támogat.