Új szolgáltatást indított a ruházati kiskereskedelem egyik globálisan is jelentős szereplője: a Zara a TikTokon közzétett videóban hívta fel a figyelmet arra, hogy a "Zara Pre-owned" néven vezetett be szolgáltatást azért, hogy a ruházati termékek ne kerüljenek a hulladékba akkor, amikor egyébként még használhatók lennének.
A vállalat tájékoztatása szerint a Zara Pre-owned egy olyan platform, amely javítási szolgáltatásokat, vásárlók közötti értékesítést és használt ruhadarabok adományozását kínálja azzal a céllal, hogy meghosszabbítsa azok hasznos élettartamát. Ez a szolgáltatás jelenleg a következő országokban érhető el: Németországban, Ausztriában, Belgiumban, Horvátországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Spanyolországban, Finnországban, Franciaországban, Görögországban, Olaszországban, Írországban, Luxemburgban, Hollandiában, Portugáliában, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban.
A cég közlése szerint a szolgáltatás hamarosan további piacokon is elérhetővé válik. Tájékoztatásukban így fogalmaznak:
a platform kötelezettséget vállalt arra, hogy 2025-re minden stratégiai piacon működőképes legyen.
Arról egyelőre nem áll rendelkezésre információ, hogy a magyarországi vásárlók számára is elérhető lesz a Pre-owned szolgáltatás.
A bejelentés kapcsán a Trade Magazin megjegyzi, hogy a Zara akkor döntött emellett a fenntarthatóságot szolgáló lépés mellett, amikor a bangladesi ruhaipar nagyon komoly kihívásokkal küzd. Az ázsiai ország ruházati termékeket előállító gyárai számos nemzetközi divatmárka – például a Zara – legfontosabb beszállítói közé tartoznak. Azonban ahogy arról beszámoltunk, az országban nyáron súlyos belpolitikai válság kezdődött, rendzavarásokkal, erőszakos tüntetésekkel. A zavargásokban több százan meghaltak. Október közepén emberiesség elleni bűncselekmények vádjával elfogatóparancsot adott ki egy dakkai bíróság a volt bangladesi miniszterelnök, Sejk Vazed Haszina és 45 társa ellen a júliusi és augusztusi tömegtüntetések idején a hatóságok részéről elkövetett súlyos atrocitások miatt.
A krízis komolyan rányomja bélyegét a ruhaipar teljesítményére, amely egyébként az ország exportteljesítményének jelentős részéért felel.
A Bangladesi Ruhagyártók és Exportőrök Szövetségének igazgatója szerint a válság alááshatja a márkák bizalmát az ország iránt.
Egy szakértői kommentár szerint az ország idei ruhaexportja 10-20 százalékkal mérséklődhet a helyzet miatt.
Az óriási mennyiségű textilhulladék globális problémát jelent. Minden évben nagyjából 92 millió tonna textil- és ruhahulladék végzi a szemétben, és bár jelentős erőfeszítések történnek a mennyiség csökkentésére, a becslések szerint ez a szám 2030-ra közel a másfélszeresére, 134 millió tonnára nő.