Több tonna aranyat nyernek ki a szemétből Amerikában

Vágólapra másolva!
Bár a világ arannyal való ellátásában a nemesfémbányászat megkerülhetetlen, egyre nagyobb jelentősége van az elektronikai hulladékból visszanyert arany és más fémek újrahasznosításának. Kiderült, hogy melyik ország áll a hulladékarany feldolgozásában az élen.
Vágólapra másolva!

A világon minden évben rengeteg elektronikai hulladék keletkezik. Az adatok szerint 2022-ben 62 millió tonna, értékes fémeket tartalmazó elektronikai eszköz végezte a szemétben, a mennyiség 2030-ra várhatóan 82 millió tonnára nő. Ezzel egyidejűleg a globális fémigény is egyre növekszik. Ezért egyre nagyobb figyelem kíséri azokat a kezdeményezéseket, melyek azt szolgálják, hogy a szemétre kerülő eszközökből visszanyerjük a felhasznált fémet, és újra beépítsük azt. Ez különösen fontos lenne az arany miatt.

e-waste, elektronikai hulladék
Rengeteg arany és más értékes fém nyerhető ki az elektronikai hulladékból (illusztráció)
Fotó: AFP/Raveendran

A The Gold Bullion Company szakértői részletes adatgyűjtéssel és -elemzéssel válaszolták meg azt a kérdést, hogy mennyi aranyat nyernek ki az elektronikai hulladékból a világ országai. Az adatelemzés során abból indultak ki, hogy az egyes országokban mekkora a dokumentáltan újrahasznosított elektronikai hulladék mennyisége. Majd az újrahasznosított e-hulladékból globálisan előállított arany mennyiségét vetették össze az országok e-hulladék mennyiségére vonatkozó adatokkal. A folyamat végén meg tudták becsülni azt, hogy az egyes országok milyen mennyiségű és értékű aranyat nyernek vissza az ilyen hulladékukból.

1. A listavezető az Egyesült Államok

A lista első helyen az Egyesült Államok áll: az országban nyerték vissza a legtöbb aranyat igazoltan e-hulladékból 2022-ben. Ennek értéke mintegy 1,2 milliárd dollár, azaz nagyjából 450 milliárd forint a jelenlegi árfolyamokon, súlya 13,7 ezer kilogramm, azaz több mint 13 tonna. Ehhez persze az is kellett, hogy az újrahasznosított elektronikai hulladék mennyisége kétszerese legyen a második helyen álló ország eredményének: az Egyesült Államokban 4,1 millió tonna elektronikai hulladékot dolgoztak fel. Egy előrejelzés szerint 2033-ra 100 tonnára nőhet az országban az évente a hulladékból visszanyert arany mennyisége, ami majdnem a fele az amerikai éves 220 tonnás aranykitermelésnek.

2. Kínában több mint félmilliárd dollárt ér a hulladékarany

A lista második helyen álló Kínában 1,9 millió tonna elektronikai hulladékot hasznosítottak újra a vizsgálat évében. Ez kicsit kevesebb, mint a fele az amerikai eredménynek, ebből fakadóan a visszanyert arany mértéke és értéke is csekélyebb az amerikai adatoknak: 6,6 tonna, illetve, 568,4 millió dollár. Kínának egyébként komoly tapasztalata van az elektronikai hulladék kezelésében, az 1970-es évektől kezdve ugyanis a nyugati országok egy része oda küldte a használaton kívül helyezett elektronikai eszközeit feldolgozásra, amit Kínában a jelentős mennyiségben rendelkezésre álló, olcsó munkaerővel oldottak meg.

3. Németország a harmadik helyen

2022-ben 0,95 millió tonna e-hulladék került a hasznosító üzemekbe Németországban. A visszanyert arany értéke 278,6 millió dollár volt.

image

A lista végén Azerbajdzsán áll: a kaukázusi országból jelentették a legkisebb mértékű újrahasznosított e-hulladékot 2022-ben, 10 tonnát. Az ebből visszanyert arany mindössze 30 gramm volt, kb. 2,9 ezer dollár értékkel. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az országban nem cél az elektronikai hulladék hasznosítása és kezelése, inkább arról lehet szó, hogy egyelőre még nem épültek ki az ezt lehetővé tevő kapacitások.

Az elektronikai hulladékkal kidobott, értékes fémek hasznosításának egyre nagyobb jelentősége van az iparban, részben gazdasági, részben környezetvédelmi okokból. 

Egy friss jelentés szerint 2022-ben a világon korábban soha nem látott mennyiségű, 62 millió tonnányi e-hulladék keletkezett, ugyanakkor ennek csak a negyedét dolgozták fel és hasznosították.

Az e-hulladékból visszanyert arany és más értékes fémek főként az iparban hasznosulnak, de mint az Origo megírta, például a brit királyi pénzverdénél ékszereket fognak készíteni azokból.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!