A berlini fal megépítését 1961. augusztus 13-án kezdte el a keletnémet munkásőrség és néphadsereg, hogy aztán közel negyven évig álljon rendíthetetlenül a helyén. Vagyis inkább egyre rendíthetetlenebbül.
Először nem is fal volt, hanem egy szigorúan őrzött drótkerítés, később azonban már egy három méter magas betonfal, amely kettéosztotta Berlint, és így képletesen egész Európát.
A kerítéshez 500 tonna szögesdrótot használtak fel, a fal pedig családokat szakított el egymástól.
A fal felhúzását azért találták ki, mert a háború elvesztése, illetve azután, hogy a megszálló szovjet csapatok nem vonultak ki, rengetegen hagyták el az otthonukat, és menekültek Nyugatra. A két Németország - a Német Demokratikus Köztársaság (NDK) és a Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) - megalapításától, 1949-től a fal felhúzásáig nagyjából 3 millióan menekültek az NDK-ból Nyugatra, a legtöbben Nyugat-Berlinen keresztül, mert a nagyvárosban szinte egyáltalán nem volt ellenőrzés a keleti és a nyugati szektorok határán.
A fal keleti oldaláról rengetegen próbáltak átszökni a másik oldalra, legtöbbjüket azonban elkapták. Vagy megölték, ha nem adták meg magukat. Ami biztos, hogy
legalább 130 ember gyilkoltak meg menekülés közben, de ez a szám lehet, hogy ennél magasabb. És rengetegen fulladtak vízbe, miközben megpróbáltak átjutni a másik oldalra,
mások pedig a sikertelen szökés után a börtönben lettek öngyilkosok. A szökési kísérletért ugyanis börtön járt.
Az őrök, akik a szökést megakadályozták, jutalmat kaptak, 200 keletnémet márkát és akár 6 szabadnapot. Az utolsó gyilkosság a berlini falnál 1989. február 6-án történt, egy 20 éves fiút lőtt le a határőr.
Az őrtornyokkal és reflektorokkal felszerelt, 156 kilométer hosszú falon 28 év alatt így is mintegy ötezren jutottak át Nyugat-Berlinbe.
1989. november 9-én nyitották meg a határokat a két Németország között. Még aznap tízezrek indultak el azonnal a határokhoz. A következő napokban a berliniek elkezdték lebontani a falat.
A fal egykori helyét sok helyen bazaltkockák jelzik, míg az egykori 302 őrtoronyból öt áll még.
Hogy Magyarországnak mekkora szerepe volt a fal lebontásában, jól jelzi, hogy a történelmi pillanat 30. évfordulóján az akkori német kancellár köszönetet mondott Magyarországnak.