Felbocsátották a világ első, fából készült műholdját

Vágólapra másolva!
Felbocsátották a világ első, japán fejlesztésű, fából készült műholdját. A kísérleti eszközzel azt akarják vizsgálni, hogyan viselkedik a faanyag az űrben, ezzel is a Hold újbóli, illetve a Mars jövőbeni meghódítására készülnek.
Vágólapra másolva!

Felbocsátották a Kiotói Egyetem és az építőipari vállalkozás Sumitomo Forestry közös fejlesztésű, fából készült műholdját, a LignoSat nevű eszközt. Ez a világ első, fa alapanyag felhasználásával készült szatellitje. A műhold először a Nemzetközi Űrállomásra utazik, majd később orbitális pályára állítják, nagyjából 400 km-es magasságra a Föld fölött.

A műhold nevét a latin "fa" jelentésű szóból kapta, s bár fából készült, számos csúcstechnológiás műszerrel szerelték fel azért, hogy a kutatók adatokhoz jussanak a fa viselkedéséről kozmikus környezetben – számol be arról a Japan  Today.

Takao Doi, Kiotói Egyetem Egy fából készült mesterséges műhold kísérleti modelljét tartó japán űrhajós professzor és japán űrhajós 2024. május 28-án a kiotói egyetemen elmagyarázza a dolgot. LignoSat.
A világ első, fából előállított kísérleti műholdja egy májusi prezentáción
Fotó: Kota Kawasaki / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

A demonstrációs célú műholddal a távlati cél az, hogy a kutatók láthassák, hogyan használható fel a fa mint megújuló alapanyag ahhoz, hogy a jövőben az ember meghódíthassa a világűrt, esetleg később éljen is az űrben vagy más égitesteken.

A LignoSat hat hónapon át kering majd Föld körüli pályán. Ebben az időszakban műszerei azt vizsgálják, hogyan viselkedik a fa extrém űrbéli környezetben, ahol szélsőségesen gyors hőmérséklet-ingadozásoknak van kitéve. A tudósok többek között azt vizsgálják majd, mi történik a fával annak során, hogy -100 Celsius fokos hőmérsékletű környezetből 45 perc alatt 100 Celsius fokos közegbe kerül, összhangban a keringési pályájával a Föld napsütötte és sötét oldala közötti váltakozással.

A Kiotói Egyetem munkatársai megjegyzik: valójában csak szokatlannak tűnik a fa használata repülő objektumok készítéséhez, de erre a repülés történetéből is számos példát találni. 

Az 1900-as évek elején készült korai repülőgépek is fából készültek

– idézi fel az egyetem erdészettudományi professzora, Koji Murata. "A fából készült műholdnak szintén működőképesnek kell lennie" – tette hozzá. 

Takao Doi, Kiotói Egyetem Egy fából készült mesterséges műhold kísérleti modelljét tartó japán űrhajós professzor és japán űrhajós 2024. május 28-án a kiotói egyetemen elmagyarázza a dolgot. LignoSat.
A képen egy japán asztronauta, Takao Dói, a világ első fából készült műholdjával a kezében
Fotó: Kota Kawasaki / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

A professzor jelezte azt is: 

valójában a fa jobb alapanyagnak tűnik űrbéli használatara, mint bolygónkon, tekintve, hogy a kozmoszban nincs víz vagy oxigén, ami károsíthatná az anyagot.

A tudósok szerint az is fontos szempont, hogy a fának alapanyagként jóval kisebb a környezeti hatása, mint más alapanyagoknak. Állítják, hogy nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a fémek felhasználásával készülő majd bolygó körüli pályákra állított műholdjaink elképesztő mennyiségű szemetet jelentenek a világűr szélén, miután használaton kívülre kerülnek – ennek részleteit és gazdasági vonatkozásait az Origo is bemutatta több összeállításában. Ha viszont egy fából készült űreszköz élettartama végén visszalép a légkörbe, jóval kisebb szennyezést kibocsátva ég el, mint a hagyományos műholdak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!