Izland nem csak a geotermikus energiáról és a szúnyogmentességről híres. A számos izgalmas természeti és kulturális látnivaló között, a főváros Reykjavík északkeleti szegletében, az Atlanti-óceán partján ott van egy furcsa, fémhulladék felhasználásával átalakított kúria és annak környezete, a volt izlandi leprakórház romjai mellett. Ez a hely az Újrahasznosított Ház néven ismert, de amilyen ártalmatlan az elnevezése, olyan bizarr látványt, borzongató élményeket kínál a látogatóknak.
Az Origo személyes tapasztalatai alapján megerősítheti: ez utóbbiakhoz nem kell várni a halloween-re vagy akár csak éjszakáig. Napsütéses, izlandi viszonylatban kellemesnek mondható sétálóidőben, egyedül bejárva a fémpalotát és környezetét, egészen sajátos élményben lehet részünk.
A Laugarnestangi 65. szám alatt található, egyedül álló ház Izland, és alighanem az egész világ egyik legkülönlegesebb, leglátványosabb, egyben legfélelmetesebb kézműves művészeti projektje, egyben újrahasznosítási vállalása. A turisztikai látványosság Hrafn Gunnlaugsson izlandi, most 76 éves filmrendező tulajdona, aki több mint egy évtizeddel ezelőtt szerezte meg az ingatlant, és kézműves azért, mert minden, ami ott van, az ő munkájának eredménye.
A házhoz a nap 24 órájában bárki kedvére ellátogathat, függetlenül attól, hogy egyébként a rendező hivatalosan bejelentett lakhelye. Ha valakinek olyan szerencséje van, hogy akkor sétál arra, amikor Gunnlaugsson otthon van, a rendező arra is hajlandó lehet, hogy körbevezesse birodalmában, mely sajátos alkotásainak otthona.
Gunnlaugsson házát ugyanis főként fémből készült installációk alkotják illetve veszik körül, és a "benépesítés" ezúttal nem túlzás:
A rendező ugyanis elsősorban viking tematikájú filmek készítésével szerzett ismertséget, a filmjeihez használt díszleteket pedig meg is építette, ennek szolgált terepéül a ház és környéke. A rendező annyira belejött az alkotásba, hogy házának berendezését is kidobott anyagok felhasználásával alakította ki, később pedig pusztán kreativitásának és találékonyságának megélése miatt készített kedve szerinti installációkat.
Az eredmény több mint meggyőző: több száz, hulladékanyagból készült alkotás veszi körbe a kúriát, ahol egy posztapokaliptikus film jeleneteit éppúgy le lehet forgatni, mint egy zsigerekbe hatoló horrorfilmet.
Utóbbira volt is példa: az egyedülálló helyszín sajátos atmoszférájával érthető módon megragadja számos alkotó fantáziáját.
A magáningatlan emellett időnként zenés mulatságok, partik helyszíne is, már amennyiben ezek a megfelelő kifejezések a bizarr alkotások közötti bulizásra, társasági életre.
Lapozza végig galériánkat, melyben válogatott, halloween hangulatához illeszkedő felvételeket láthat a különleges izlandi látványosságról!
Kattintson a képre (a galériában látható valamennyi kép forrása: Origo)!
Mivel a tárgyakhoz a rendező fémhulladékot használ, ezért többen feleslegessé vált, fémet tartalmazó tárgyaikat nem a szemétbe vagy hulladékudvarba adják le, hanem elviszik Gunnlaugsson-nak, hátha abból is készít valamit. Mivel a ház környékén látható fémszobrok alapanyagainak javát az óceánból emelték ki, illetve mosta partra a víz, mindezzel együtt a rémséges fémalakoktól hemzsegő, kísérteties helyszínt értékes fenntarthatósági, környezetvédelmi kezdeményezésként is számon tartják.
Az alábbi videón látni, milyen télen ez a nem mindennapi helyszín: