Márton-nap: aki ma nem eszik libát, egész éven át éhezni fog

Vágólapra másolva!
A Márton-nap nem csupán a libákról híres, hanem számos más hagyomány és szokás is fűződik hozzá. A Márton-napi hagyományok közé tartozik a betakarítási időszak vége illetve ezen a napon kóstolták meg először az újbort, ezzel megünnepelve a termést. Manapság azonban elsősorban arról szól, hogy libát eszünk aznap.
Vágólapra másolva!

Az egyik legismertebb népszokás, hogy november 11-én, Márton napján libát kell enni, mivel úgy tartják, hogy "aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"
De a Márton-napi hagyományok többről szólnak, mint a libasült receptekről, hiszen ezen a napon számos másik szokás is életre kel, mint például a lámpás felvonulás, amikor a gyerekek lámpás felvonulásokat tartanak, énekelve járják a településeket.

A Márton-napi hagyományok korábbra nyúlnak vissza, az ünnep eredetileg Szent-Márton tiszteletére jött létre.
A Márton-napi hagyományok korábbra nyúlnak vissza, az ünnep eredetileg Szent-Márton tiszteletére jött létre.
Fotó: Unsplash

 

Márton-napi hagyományok

  • Márton-napi libasült elkészítése:
    Márton napjához leginkább a liba és a libaétkek fogyasztása kapcsolódik. Az emberek hagyományosan libát esznek ezen a napon, mivel úgy tartották, hogy aki Márton napján libát eszik, gazdag lesz a következő évben. A libához kapcsolódó népszokás még, hogy ezen a napon nem szabad takarítani, mosni, teregetni, mert ez a jószág pusztulásához vezethet.
  • Lámpás felvonulás: 
    A lámpás felvonulás főleg a gyerekek körében népszerű esemény, ilyenkor sokszor a saját maguk által készített lámpásokkal végigvonulnak az utcákon és énekelnek. Ez a fáklyás felvonulás német nyelvterületről terjedt el, és a jó cselekedeteket szimbolizáló fényt juttatja el az emberekhez. 
A Márton-napi fáklyás felvonulás a fény és a jóság ünneplését jelképezi.
A Márton-napi fáklyás felvonulás a fény és a jóság ünneplését jelképezi.
Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP 
  • Tűzgyújtás és szalmabála égetés: A lámpás felvonulás gyakran végződik tűzgyújtással és szalmabála égetéssel. A szalmabála-égetés hagyománya is kapcsolódik az ünnephez, amely a tél elűzésére és a fény vissza hozatalára irányul.
  • Márton napi szőlő- és borfesztiválok: Az újbor megkóstolása is ehhez a naphoz kötődik, aki ezen a napon az újbortól berúg, az a következő évben vidám évre számíthat. Mivel Márton napja a szüret utánra esik, sok helyen borfesztiválokat rendeznek, ahol a termelők új borokat kínálnak a látogatóknak. Ezen a napon gyakran kóstolhatók a friss borok. A Márton-napi lúdpecsenyés vacsora végén már szokás szerint koccintottak az újborral, ezt hívják Márton poharának. 
Márton napja az újbor megkóstolásának időszaka is, ilyenkor gyakran rendeznek borfesztiválokat.
Márton napja az újbor megkóstolásának időszaka is, ilyenkor gyakran rendeznek borfesztiválokat.
Fotó: AFP

 

Honnan ered a szokás, hogy ilyenkor libát fogyasztunk? 

316-317 körül született meg Pannónia Szent Márton, aki a római légió katonájaként szolgált Franciaországban, ekkor kért tőle segítséget egy reszkető koldus. Szent Márton a történet szerint kettévágta a talárját, aminek a felét odanyújtotta a szegény embernek. A legenda szerint aznap este a koldus Jézus képében jelent meg meg neki. Később pap, majd püspök lett. Amikor püspökké akarták avatni az avatási szertartás elől elbújt a libaólban, azonban a libák hangos gágogása lebuktatta a bujkáló Mártont, aki így nem tudta elkerülni a sorsát, egészen haláláig 397. november 8-ig volt püspök.

Nem csupán Szent-Márton miatt híres ez a nap, az ókorban ezen a napon fejeződött be az aratás és a szüret és ekkor kapták meg az emberek a bérüket. A bérük gyakran hizlalt libát is tartalmazott, amit azonnal el is fogyasztottak, mert másnaptól kezdődött a 40 napos böjt. 

Nemrég készítettünk egy kvízt a Márton-napi hagyományokról, itt tesztelheti a tudását. 

Az M5 készített egy összefoglalót a Márton-napi hagyományokról, itt tekinteti meg: 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!