Az egyik legismertebb népszokás, hogy november 11-én, Márton napján libát kell enni, mivel úgy tartják, hogy "aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik"
De a Márton-napi hagyományok többről szólnak, mint a libasült receptekről, hiszen ezen a napon számos másik szokás is életre kel, mint például a lámpás felvonulás, amikor a gyerekek lámpás felvonulásokat tartanak, énekelve járják a településeket.
316-317 körül született meg Pannónia Szent Márton, aki a római légió katonájaként szolgált Franciaországban, ekkor kért tőle segítséget egy reszkető koldus. Szent Márton a történet szerint kettévágta a talárját, aminek a felét odanyújtotta a szegény embernek. A legenda szerint aznap este a koldus Jézus képében jelent meg meg neki. Később pap, majd püspök lett. Amikor püspökké akarták avatni az avatási szertartás elől elbújt a libaólban, azonban a libák hangos gágogása lebuktatta a bujkáló Mártont, aki így nem tudta elkerülni a sorsát, egészen haláláig 397. november 8-ig volt püspök.
Nem csupán Szent-Márton miatt híres ez a nap, az ókorban ezen a napon fejeződött be az aratás és a szüret és ekkor kapták meg az emberek a bérüket. A bérük gyakran hizlalt libát is tartalmazott, amit azonnal el is fogyasztottak, mert másnaptól kezdődött a 40 napos böjt.
Nemrég készítettünk egy kvízt a Márton-napi hagyományokról, itt tesztelheti a tudását.
Az M5 készített egy összefoglalót a Márton-napi hagyományokról, itt tekinteti meg: