Megérkezett a világ legnépszerűbb hálózata Magyarországra, tízezrek álltak sorba

osaka, oszaka, mcdonald's
Étkező vendégek egy oszakai McDonald's-ban
Fotó: Unsplash / Andrew Leu
Vágólapra másolva!
Kis túlzással minden megváltozott azzal, hogy a világ egyik legnagyobb franchise-rendszere megérkezett Magyarországra. A McDonald's a történelmi szerződéskötés után két évvel nyitotta meg az első éttermét Budapesten, a Régiposta utcában. Azóta az étteremóriás persze rengeteg üzletet nyitott, és a magyar emberek mindennapjainak része lett, ahogy a világon szinte minden országban.
Vágólapra másolva!

1986 november 10-én írták alá a McDonald’s magyarországi megjelenéséről szóló szerződést. Mindez persze ma már egyáltalán nem tűnik nagy dolognak, hiszen szinte nincs olyan világmárka, amelyik ne lenne jelen idehaza. Hogy ez 1986-ban mit jelentett: a McDonald's volt az első franchise rendszer, amelyik Magyarországra érkezett. Az első étterem két évvel később nyitott meg, az V. kerületben, a Régiposta utcában. A cégben 50-50 százalék volt az amerikai és a magyar tőke aránya.

Az első magyarországi McDonald's étterem a fővárosban, a Régiposta utcában
Az első magyarországi McDonald’s-étterem a fővárosban, a Régiposta utcában
Forrás: Fortepan / Chuckyeager tumblr

A zsömlék és a húspogácsák a bábolnai üzemből, a szószok Kecskemétről, a krumpli a miskolci Hűtőipari Vállalattól, míg a fagylalt- és turmixalapanyagok Budapestről érkeztek.

Csak a nyitás napján közel 10 ezer, percenként több mint 10 vendéget szolgált ki az étterem. És ez nem csupán egyetlen napig tartott: a visszaemlékezések szerint még napokig kellett tülekedni, olykor verekedni, ha valaki hozzá akart jutni élete első igazi amerikai sajtburgeréhez.

Az étterem megnyitóján a kommunista vezetők is ott voltak, az éttermet Marjai József miniszterelnök-helyettes, és Váncsa Jenő mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter avatta fel.

1988-ban tizenöt termékből választhattak a vásárlók. Közülük 13 jelenleg is megtalálható az étlapon. A legdrágább a Big Mac volt, ami 43 forintba került, a dupla sajtburgerért 42, a dupla hamburgerért pedig 38 forintot kellett fizetni (ezek ma már nem kaphatók), a sajtburgerért pedig 26 forintot. A kommunizmus időszakát jellemző árakhoz képest, 1988-ban, drágák voltak. Viszonyításként: az ott dolgozók kezdő órabére 35 forint 10 fillér, a bruttó havi minimálbér pedig 3000 forint volt.

A McDonald’s Régiposta utcai étterme a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján 
Forrás: Fortepan / Gábor Viktor

A keleti blokkban Jugoszlávia után Magyarországon nyílt meg a második McDonald's.

Azóta az is kiderült, hogy az amerikai gyorsétteremlánc már a '70-es években szeretett volna üzletet nyitni Magyarországon. Aztán 1982 nyarán a cég vezérigazgató-helyettese az Intercontinental szállodában tartott egy bemutatót a hamburgerláncról, és kijelentette, partnereket keresnek az itteni megjelenéshez. Az újságok akkor még büféként emlegették a céget, és addig csak azoknak jutott McDonald's szendvics, akik eljutottak külföldre. 

McDonald's, Phoenix, 1953 Forrás: Flickr

Néhány érdekes tény, amit valószínűleg nem tudott a McDonald's-ról:

  • Az eredeti McDonald's menü 15 centbe került.
  • Az eBayen egyszer 8100 dollárért adtak el egy chicken nuggetset.
  • A McDonalds's több játékot értékesít a Happy Meal menüjével, mint a Hasbro és a Mattel együtt.
  • Donald Gorsky 1972 óta minden nap evett egy Big Macet.
  • Az éttermet 1982 és 1992 között 700-szor perelték be azért, mert valaki megégette magát a forró kávéval. Egy nőnek 3 millió dollárt ítélt meg a bíróság.
  • Jay Leno és Pink is a McDonald'sban kezdték pályafutásukat.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!