Szenzáció: 1 milliós bejelentést tett a MOL

Vágólapra másolva!
Két éve fedezte fel a MOL a vecsési kőolajmezőt, amelyből eddig 1 millió hordó kőolajat hozott felszínre. A már működő Vecsés-1 és 2-es kút mellett a Vecsés-3 kút is sikeresnek bizonyult, és napi 600 hordó kőolajjal növeli a MOL hazai termelését.
Vágólapra másolva!

A társaság Origóhoz eljuttatott közleményében felidézi, hogy a MOL 2016-ban nyerte el a kutatási koncessziót a Vecsés körüli területre. Az előzetes geológiai vizsgálatok elvégzése után 2022 júliusában indult az első kutatófúrás (Vecsés-2), és 2100 méteres mélységben bukkantak kőolajra, amelyet novemberben kezdtek kitermelni. Miként arról beszámoltunk, a 2022 júliusában elkezdett fúrás 31 napig tartott, és az ilyenkor szükséges kúttesztelések során bebizonyosodott, hogy gazdasági hasznosításra alkalmas a kőolajtalálat.

Ezt követte idén tavasszal egy újabb kút (Vecsés-1) lefúrása, amely szintén sikeresnek bizonyult. Az ebből kitermelt kőolaj körülbelül 1,5 százalékkal növeli a MOL csoport teljes szénhidrogén-kitermelését.

A korábbi eredmények alapján a MOL egy harmadik kút fúrásába kezdett a nyáron, és az erőfeszítések ismét sikerrel jártak: a Vecsés-3 kút napi 600 hordó kőolajjal növeli a MOL hazai termelését. 

A három kút együtt mintegy 4000 hordó kőolajat termel naponta, ez a mennyiség a MOL Magyarország kőolajtermelésének közel 30 százaléka, valamint a MOL-csoport teljes szénhidrogén-termelésének 4 százaléka.

A vecsési kőolajmezőből már több mint 1 millió hordó kőolajat hoztak felszínre, ekkora mennyiségű kőolajból mintegy 85 millió liter üzemanyagot tud előállítani a százhalombattai Dunai Finomító.

MOL, Vecsés-3
A 2024 júniusában készült felvételen a Vecsés-3 kút fúrása
Fotó: MOL Press

„Egyik kulcsfeladatunk, hogy kiaknázzuk a hazai szénhidrogén-kutatásban és termelésben rejlő lehetőségeket. A vecsési mező beváltotta az ígéreteket, és hazai viszonylatban igen jelentős mennyiséggel, már több mint egymillió hordóval járult hozzá a hazai termeléshez. 

Ez erősíti az ellátásbiztonságot, hiszen ezzel a mennyiséggel lehetett csökkenteni országunk kőolajimportját. 

Az elkövetkező három évben is csaknem 100 milliárd forintot tervezünk befektetni a magyarországi szénhidrogén kutatás-termelésbe” – mondta Schubert Archibald, a MOL Magyarország Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója.

A MOL a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon. 2023-ban a hazai termelésből

  • a kőolaj kb. felét (3,3 millió hordó), és
  • a földgáz kb. 86 százalékát (közel 1,4 milliárd m3) 

a MOL biztosította. 

A MOL-csoport kőolaj- és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legnagyobb, jelenleg a teljes termelés csaknem 40 százalékát adja.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!