A halat a Jamagucsi nevű, tengeri fogásokkal foglalkozó disztribútor, és a szusizóláncot üzemeltető Onodera Csiport közösen vásárolta meg. A mostani árveréssel már a negyedik egymást követő évben szervezték meg közösen az év eleji tradicionális árverés legértékesebbnek tekintett halát.
Az idén eladott hatalmas tonhalért közel háromszor annyit fizettek, mint a tavaly a halpiacon eladott legdrágább halért. A 114,2 millió jenes leütési ár egyben a negyedik legmagasabb 1999 óta – közölte a Bloomberggel a Tojosu halpiac képviselője.
Ahogy általában történni szokott, az idei szuperhalat is szusialapanyagként használják fel, mégpedig az Onodera Michelin-csillagos éttermében, ami a Ginza nevű elitnegyedben üzemel.
A hagyományos új év eleji tonhalárverés általában a hihetetlen összegeket érő halakról szól, de korábban azt is beárnyékolta a koronavírus-járvány: 2021-ben a jellemző összegek töredékéért keltek el a legdrágább halak.
Ahogy az Origo megírta, a világ számos pontján kedvelt tonhalakat több minden fenyegeti, például a mélytengeri bányászat, noha egyes szakértők szerint a bányászatnak ez a formája kevésbé környezetterhelő, mint a hagyományos felszíni bányászati módszerek.