Korunk egyik legfontosabb kérdésévé vált a globális felmelegedés. Egyrészt már enyhébb formájában is az egész emberiséget érintheti, másrészt olyan súlyos következményekkel járó folyamatokat is elindíthat, melyek akár létében is veszélyeztethetik civilizációnkat.
Ezt felismerve átfogó klímavédelmi egyezmények születtek, melyek közül a legismertebb és legátfogóbb a Kiotói Jegyzőkönyv. Hamar világossá vált a kapcsolódó kutatások fontossága is.
Hazánk korán és hatékonyan reagált a kihívásra: nemzetközi szinten az elsők között csatlakozott a klímavédelmi kezdeményezésekhez, itthon pedig 2003. júniusában a KvVM és az MTA hároméves kutatási programot határozott el a klímaváltozás hazai hatásai és az arra adandó válaszok meghatározására. Innét származik a VAHAVA szó: VÁltozás-HAtás-VÁlaszadás.
A projekt elsődleges célja, hogy sok tudományág és gazdasági szektor szempontjából feltárja és elemezze a globális klímaváltozás hazai pozitív és negatív hatásait, segítse a felkészülést a különféle károk megelőzésére, csökkentésére és a helyreállítás előmozdítására. Az elmúlt két évben számos kutatási eredmény született, mely megalapozta egy előzetes összefoglaló anyag összeállítását.
A VAHAVA projekt Tudományos Tanácsa szeptember 15-én, csütörtökön 10 órai kezdettel szervezett sajtótájékoztatót a projekt további munkaprogramjáról. A bevezető ismertetőt Láng István akadémikus, projektvezető tartotta. A résztvevők a helyszínen megkapták az "Előzetes összefoglalás" című vitaanyagot füzet formájában.