"Mindenki sokat vár attól, ami a klímakonferencia utolsó napjaiban történhet" - így számol be a Koppenhágában jelen lévő civil szervezetek és tüntetők hangulatáról Bárány Róbert, az OzoneNetwork helyszínen tartózkodó riportere. Miniszteri szinten most kezdődnek a tárgyalások, de valószínűleg a legfontosabb dolgok, a megegyezés sorsa a pénteki-szombati fináléban dől el. A tárgyalások utolsó fordulójában 114 államfő és miniszterelnök vesz részt.
Itt, a dán fővárosban nem is a konferencia teljes eredménytelenségétől fél mindenki - mondja tudósítónk -, hanem attól, hogy a tanácskozás kimerül valamilyen, PR-szempontból jól eladható, jól kommunikálható szöveg összehozásában. Ezt nevezik, már a nyolcvanas évek óta a környezetvédők "greenwashing"-nek. "Még minden képlékeny" - összegzi a tárgyalásokkal kapcsolatos értesüléseit tudósítónk.
Alig férnek el a küldöttek a Bella Centerben
A tanácskozás helyszínén, a Bella Centerben, amúgy már létszámstop van, tudósítónk tapasztalata szerint már a delegációkat is megszűrik, mert különben egyszerűen nem férnének el a résztvevők a központban. A politikusok és az államok által delegált szakértő csoportok gyakorlatilag teljesen el vannak különítve a klímacsúcs kapcsán szervezett egyéb eseményektől, ezért könnyűszerrel megtehetik, hogy a hétvégi, több tízezres, letartóztatásokkal is járó megmozdulás-sorozatról se vegyenek tudomást.
Jelmezes tüntetés a dán parlament előtt. A tárgyalások jelenlegi állása szerint a fejlett ipari
országok 2020-ig 25-45%-kal csökkentenék az üvegházhatásokat okozó gázok kibocsátását az
1990-es szinthez képest. A legfontosabb fejlődő államok 15-30%-kal fognák vissza a kibocsátást
"Civil részről nagy Woodstock van most Koppenhágában, igazi, békés dzsemborihangulat, ezért sem értették sokan, miért kellett a rendőrségnek csaknem ezer embert letartóztatnia szombaton. A rendőrség nagyobb részt korrekten viszonyult a tüntetőkhöz, pedig előfordult, hogy bohócok, pont a rendőrsorfal előtt pár centivel pantomimeztek" - számol be a tüntetésekről Bárány Róbert.
Magyarokat is bilincsbe vertek a szombati tüntetésen
Több magyart is előállítottak a koppenhágai klímavédelmi tömegdemonstráción. "Mindenféle ok nélkül támadta meg a tüntetőket a rendőrség, akik egy bejelentett, békés demonstráción vettek részt. Sétáltunk a demonstráción sok egyéb tüntetővel egyetemben, amikor a rendőrség elindult a tömeg felé. Mindenki futni kezdett majd szemben is kifejlődött egy rendőrsorfal. A kordon rendőrségi minibuszokat is tartalmazott, felállítása után senki nem tudta, hogy miért történt az akció, a rendőrség nem volt hajlandó semmit sem elárulni az akció céljáról" - mondta az [origo]-nak Kosztolányi Bálint, a Koppenhágában szombaton előállított négy magyar tüntető egyike.
A tüntetésen több mint 100 magyar fiatal vett részt, többek között a Greenpeace Magyarország, a Védegylet, a Lehet Más a Politika (LMP), a Messzelátó Egyesület, a Vissza a földekre! mozgalom, a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és több szakkollégium képviseletében.
Koppenhágában 67 ország összesen 515 szervezete hirdetett demonstrációt a konferencia
hatodik napjára. A rendőrség szerint 30 ezer, a szervezők szerint mintegy 100 ezer ember
vonult a belvárosból a klímaértekezletnek helyt adó Bella Centerhez.
Az AFP fotóján bohócruhás tüntetők a dán külügyminisztérium előtt
Vasárnap délelőtt csaknem mindenkit szabadlábra helyeztek az előző nap előállított, közel ezer emberből, és a dán rendőrség bocsánatot kért azért, amiért az előállított tüntetőknek órákig a fagyos földön kellett ülniük, megbilincselve. A szóvivő hangsúlyozta, az intézkedések "megelőző jellegűek voltak". Az érintettek többségét azért vették őrizetbe, mert kisebb rendbontó csoportok közvetlen környezetében tartózkodtak, és fennállt a veszélye annak, hogy ők is erőszakos cselekményeket követnek el. Vasárnap további 200 aktivistát vett őrizetbe a rohamrendőrség, akik annak a csoportnak voltak a tagjai, amely megpróbálta blokád alá venni a dán főváros kikötőjét.
Nincs kapcsolat a civilek és a politikusok tanácskozása között
A politikai és a civil szféra két külön, párhuzamos eseményen foglalkozik a klímaváltozás témájával, és a kettő között nincs kölcsönhatás - számol be tapasztalatairól tudósítónk. A civileket legnagyobb létszámban a Klimaforum 09 nevű alternatív rendezvény tömöríti. A különféle fórumokon több ezren fordulnak meg naponta, nagyon sok ember folyamatosan ott tartózkodik, a beszélgetéseket a "de jó, hogy itt vagyunk és egyetértünk" - hangulat jellemzi (lásd keretes írásunkat). A civilek azt mondják: nagyon kéne már valamit lépniük a Bella Center tárgyalóinak.
A konferenciaközpontban jobbára zárt ülések zajlanak, de tudósítónk információi szerint inkább az a jellemző, hogy a politikusok felolvassák az előre megírt beszédeket, és a szakértők dolgoznak a háttérben.
Hasonló szellemben értékelte az [origo]-nak a tárgyalások menetét az ENSZ-főtitkár klímaügyi csapatát vezető Pásztor János: "Vannak olyan vezetők, akik nagyon komolyan veszik a kérdést. Maguk is átmentek egy tanulási időszakon, és megértették, mennyire súlyos problémáról van szó. Vannak emellett olyanok is, akik csak felolvassák azt a papírt, amelyet a tanácsadóik eléjük tesznek". Konkrét neveket nem akart említeni, de hozzátette, hogy "szerencsére egyre több vezető tartozik az első csoportba".
A fosszilis üzemanyagok teljes elvetését javasolja az Emberek Világcsúcsa
A hivatalosan Klimaforum09 nevet viselő rendezvényt dán és nemzetközi környezetvédelmi mozgalmak és civilek szervezték, akik helyet kívánnak biztosítani az embereknek arra, hogy együtt dolgozzanak ki konstruktív válaszokat az éghajlatváltozás kihívásaira. A dán kormány által is támogatott alternatív klímacsúcs az ENSZ-tanácskozás teljes ideje alatt, december 18-ig tart nyitva.