Új matematikai modellre épülő, LED fényforrásokból álló, energiatakarékos közvilágítási lámpát mutatott be a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskoláján a Wemont Kft.
A kifejlesztett berendezés alkalmazásával olyan világítási kép érhető el, hogy az egyes oszlopok között nincsenek sötét foltok, valamint az egyenletes megvilágításhoz a jelenleginél jóval kevesebb energiára és karbantartásra van szükség - mondta Radnai Tamás, a lámpa egyik fejlesztője.
Intelligens lámpatestek
A tatabányai székhelyű társaság egy matematikai számítások alapján meghatározott felületen helyezte el a LED-eket, a világító eszközök különböző irányokba néznek és kombinálták egymással a szúró és a terítő fényt adó diódákat, így érték el az egyenletes világítás képét.
A lámpatest mellett további újdonság, hogy a lámpákba kommunikációs egységet szerelnek, ezzel megoldható a ki- és bekapcsolás, az időprogramozás, a forgalomtól függő fényerő és jelzések a fényforrások állapotáról.
A fejlesztésbe bevonták a Budapesti Műszaki Főiskolát és a Szegedi Tudományegyetem Regionális Egyetemi Tudásközpontját. A tervezésre számítógépes modellt dolgoztak ki, így lámpáikat hangolhatják teljesítményre, élettartamra és fogyasztásra.
Az eszközök élettartama 17 év, a széleskörűen elterjedt, sárga fényű nátriumlámpákhoz képes fele annyi energiát használnak fel és a világítótestek forgalomfüggő vezérlésével további 30 százalékos megtakarítás érhető el.