Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati szakértője az MTI megkeresésére közölte: a júliusi sokéves átlag (az 1971-2000-es időszak átlaga) 62,1 milliméter. Az idén júliusban ennek 182 százaléka (117,4 milliméter) hullott országos átlagban, de vannak területek, ahol a szokásos mennyiség több mint háromszorosát mérték, például a főváros térségében és Csongrád megyében. Júliusban a legtöbb csapadékot, 237,6 millimétert a Szentes melletti Pankota automata állomáson rögzítették.
Júniusban 73,4 milliméternyi eső esett. Ez az 1971-2000-es időszak átlaga alapján a szokásos csapadékmennyiség felének felel meg. Így a nagy mennyiségű júliusi eső révén országosan a két hónap alatt a szokásoshoz képest mintegy 15 százalékkal több eső esett az idei nyáron.
Lakatos Mónika kitért arra is, hogy az idei július a sok esővel együtt is 0,8 Celsius-fokkal melegebb volt a sokéves átlagnál. A napi maximum-hőmérsékletek 5,8 fokkal az átlag fölött, a minimumok viszont 4,7 fokkal átlag alatt alakultak. A legalacsonyabb hőmérsékletet, 6,6 fokot, július 2-án a Nógrád megyei Zabaron mérték. A Hajdú-Bihar megyei Berettyóújfaluban volt a legmelegebb a hónapban, július 7-én 35,7 fok.
A meteorológiai szolgálat éghajlati szakértője közölte: a Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjának legfrissebb, 30 napos előrejelzése szerint az augusztus is a korábbi időszakhoz hasonlóan valamivel a sokévi átlagnál melegebb időt hoz. Elsősorban a hónap közepéig a júliusi időjárás folytatásaként a sokévi átlagot meghaladó csapadék várható. A hónap második felében viszont már átlag körüli vagy kevéssel az alatti eső valószínű.