Számos kedvező lehetőség kínálkozik a magyar lakás- és építőipari szakembereknek, illetve a hazai építészeknek a kínai piacon - mondta el a Világgazdaságnak Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnöke, aki a napokban folytatott tárgyalásokat a távol-keleti ország több városában lakáspolitikai, építészeti, kamarai szakemberekkel és az üzleti szféra képviselőivel. Tapasztalatai szerint a tavaly szeptemberi, magyar miniszterelnöki látogatás is hozzájárult ahhoz, hogy a kínai partnerek már konkrét ötletekkel, ajánlatokkal várták a lakáspiaci delegációt.
Nem szabad elszalasztani ezt az esélyt - figyelmeztetett Borsi, hozzátéve: Kína legalább 800 milliárd dolláros tőke kihelyezésére kész, ebből Magyarország is profitálhat, ha megfelelő projektekkel áll elő, illetve ha magyar részről van fogadókészség a felkínált kínai lehetőségek kihasználására. Annál is inkább igyekeznünk kell - hangsúlyozta -, mert a Nyugat már jóval korábban "felfedezte" Kínát, tehát sok ország lépéselőnyben van Magyarországgal szemben.
Az egyik legnagyobb kihívást a 2010-es sanghaji világkiállítás jelenti - mondta az OLÉH elnöke, aki szerint elég baj az, hogy a pekingi olimpiáról már "lecsúsztak" a magyar vállalkozók. Részben a pavilonok építésében, részben pedig a megvalósuló infrastrukturális fejlesztésekben, a tervezett városfejlesztési projektekben találhatnak munkaalkalmat, illetve beszállítói lehetőségeket a magyar cégek. Különösen várják a magyar építészeket - jegyezte meg az elnök -, s ennek múltbéli gyökerei is vannak, hiszen több építészünk letette már a névjegyét a kínai városokban.
Ugyancsak a magyar szakemberek ottani érvényesülését eredményezheti, hogy az immár Kínában is felerősödő energiata-karékossági szempontokat figyelembe véve, igényt tartanak a panelfelújítási, hőszigetelési technológiák meghonosítására.
A kínai tőke is élénken érdeklődik a magyarországi jelenlét iránt - derült ki a tárgyalásokon -, több konkrét területet meg is neveztek, ahol szívesen befektetnének. A tervek együtt véve több millió dolláros tőkebeáramlást feltételeznek. Elsősorban említették a taszári repülőbázist, ahol európai kereskedelmi logisztikai központot építenének ki a szándékok szerint. A budapesti László kórház területén kínai orvosi centrumot szeretnének kialakítani. A soroksári Molnár-szigeten lakóparkot építenének magyar vállalkozók részvételével. Mindemellett tőkéstársként, részt vennének a még csak tervezett bérlakás-befektetési alapban.
Nyilvánvalóan komoly tervekről van szó - húzta alá Borsi -, ezt az is mutatja, hogy nem rövid időre terveznek a kínai befektetők, a 10-20 éves megtérülési időt "normálisnak" tartják. Egyelőre csak a tervek vannak meg, várhatóan áprilisban mindez konkrét tartalommal is megtöltődik, ekkor ugyanis kínai építésügyi küldöttség érkezik Magyarországra.