Az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerda délutáni ülésén Hans Blix, a világszervezet fegyverzetellenőreinek vezetője újabb jelentésben számolt be a fegyverzetellenőrök munkájáról. Blix kijelentette: csalódott, amiért az ellenőrök nem kaptak több időt az Irakban történő vizsgálódásokra. Így korábbi munkánk is kárba vész - mondta. Blix szerint Irak ahhoz keveset tett, hogy a fegyverzetellenőrök be tudják fejezni munkájukat. Úgy vélte ugyanakkor, hogy el kell ismerni az iraki kormányzat egyre növekvő erőfeszítéseit. Józanul kell értékelnünk az Irak által szolgáltatott információkat - fogalmazott Blix.
Joschka Fischer német külügyminiszter Blix beszámolóját értékelve megerősítette: a német kormány továbbra sem támogatja az Irak elleni háborút, mert még lát lehetőséget Irak békés lefegyverzésére. Fischer kijelentette: az ENSZ BT nem maradhat néma a közelgő háborúval kapcsolatban. A német külügyminiszter megköszönte a fegyverzetellenőrök munkáját és esetleges további tevékenységükhöz támogatást ígért.
Fischer szerint nem volt ugyan kielégítő az erőfeszítés, amit Irak tett a fegyverzetellenőrök munkájának segítésére, úgy vélte ugyanakkor, hogy a békés leszerelésre még mindig van lehetőség, ha határidőt szabnak az iraki kormányzatnak. Fischer kijelentette: a világbékéért az ENSZ BT a felelős most és az lesz a jövőben is. Ennek nincs alternatívája - fogalmazott. Hozzátette: az ENSZ nem felelős azért, ami a világszervezeten kívül történik.
Fischer beszédében úgy vélte, hogy Irak megtámadása nem visz előre és humanitárius katasztrófához vezethet. A fegyveres megoldás csak a legutolsó megoldás lehet, ha már minden más lehetőség elfogyott - mondta. Kijelentette ugyanakkor: nem hisszük, hogy most nincs más megoldás.
Dominique de Villepin francia külügyminiszter is megerősítette, hogy kormánya továbbra sem támogatja Irak megtámadását. Kijelentette: Franciaország számára a háború csak az utolsó megoldás lehet, de most még van valós kilátás Irak békés leszerelésére. Egy ország sem dönthet egyedül Irak sorsáról - mondta. Villepin úgy vélte: az Irak elleni támadás nem szabadítja meg a világot a terrorizmustól.