Az USA katonai ellenőrzést tervez Irakban

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok három szakaszban képzeli el a háború utáni iraki közigazgatás újjáépítését: az első lépésben amerikai katonai ellenőrzéssel, majd amerikai és iraki polgári irányítás alatt, végül egy csak irakiakból álló átmeneti kormányzattal - mondta az amerikai külügyminiszter európai és amerikai lapoknak adott interjújában. Colin Powell úgy vélte, hogy az újjáépítésről folyó viták nem jelentik a nyugati szövetségi rendszer széthullását.
Vágólapra másolva!

Colin Powell amerikai külügyminiszter nyilatkozata szerint az Egyesült Államok három szakaszban képzeli el az iraki újjáépítést: közös amerikai-iraki, majd önálló iraki polgári kormány azonban csak az amerikai katonai ellenőrzés után jöhetne létre. Erről az amerikai hadsereg tábornokai fognak gondoskodni. Valahányszor elfoglalunk egy várost, azonnal felelősséget vállalunk az emberek biztonságáért, javaikért és a nemzeti erőforrásokért is - mondta az amerikai külügyminiszter. A második szakaszban Washingtonból érkező polgári tisztségviselők veszik át az irányítást, akik "segítenek iraki kollegáiknak a Baath Párttól megtisztított intézmények működésének újraindításában" - tette hozzá.

Irak-oldalhttp://www.origo.hu/irakFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.html

A miniszter közölte, hogy az első időkben amerikai katonák által ellátandó - alapvetően biztonsági - feladatokat igyekeznek majd a lehető legrövidebb időn belül átadni polgári tisztségviselőknek, illetve száműzetésből hazatérő iraki politikusoknak. Nem tudta azonban megmondani, mennyi ideig tarthat az amerikai katonai igazgatás, szerinte ez a fejlemények további alakulásától függ.

A harmadik szakaszban hoznák létre az iraki átmeneti kormányzatot, amely részben száműzetésben, részben jelenleg is az országban élő iraki ellenzéki politikusokból állna. Ügyelnének arra, hogy ez képviseleti legyen, ne felülről kikényszerítettnek tűnjön - jegyezte meg Powell. A külügyminiszter szerint időközben az ENSZ Biztonsági Tanácsa újabb határozatot hozhatna Irakról, amely lehetővé tenné, hogy a világszervezet humanitárius műveleteket hajthasson végre, illetve támogatást nyújthasson az új ideiglenes iraki kormányzatnak.

Powell elmondta, hogy az amerikai tervek szerint a majdani iraki kormányzat fogja eldönteni, mire költik az ország olajjövedelmeit, és ezzel összefüggésben mely cégekkel kötnek szerződéseket. A sajtóban megjelent értesülésekkel ellentétben nem létezik azoknak a cégeknek a "fekete listája", amelyek nem köthetnek majd szerződéseket az új iraki kormányzattal - jelentette ki Powell.

Powell az iraki újjáépítésre vonatkozó amerikai tervekről csütörtökön Brüsszelben tárgyalt az EU- és a NATO-tagállamok külügyminisztereivel, valamint orosz kollegájával, Igor Ivanovval. Az ENSZ-nek a rendezésben jutó, máris sokat vitatott helyét illetően Powell a La Libre Belgique-nek azt mondta, hogy megpróbálunk megfelelő szerepet találni számára a humanitárius szállítmányok helyszínre juttatásában és egy ideiglenes kormányzat támogatásában, amikor ez utóbbi létrejön. Hozzátette: az igazi viták erről a Biztonsági Tanácsban folynak majd, nem Brüsszelben.

A miniszter nem értett egyet azzal az értékeléssel, amely szerint a mostani válság a nyugati szövetségi rendszer széthullásának a kezdetét jelentené. Emlékeztetett arra, hogy a Berlini Fal leomlása óta számtalanszor szóba került már az atlanti szövetség megszűnésének lehetősége, ezzel szemben egyre újabb országok csatlakoztak hozzá. Valamennyien azért, mert szükségesnek tartják az erős transzatlanti kapcsolatokat - vélekedett Powell. Ez az igény nem fog eltűnni csak azért, mert volt egy konfliktus Irak miatt - mondta. A Németországgal és Franciaországgal keletkezett nézeteltérésekről úgy vélekedett, hogy ezek nem az elsők a szövetség történetében, és nem fogják akadályozni a baráti viszony fenntartását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!