Csütörtök délután Brüsszelben, a NATO székhelyén megnyílt az EU és a NATO képviselőinek tárgyalássorozata az iraki háború utáni rendezésről. A tanácskozáson az európai országok képviselői arról próbálják meggyőzni Colin Powell amerikai külügyminisztert, hogy az Egyesült Államok engedje át a vezető szerepet az ENSZ-nek a háború utáni rendezés minden fontos kérdésében.
Colin Powell a tanácskozás megkezdése előtt több kétoldalú találkozót bonyolított le kollégáival, többek között George Robertsonnal, a NATO főtitkárával. Powell tárgyalt Kovács László külügyminiszterrel is. Délben az amerikai külügyminiszter megbeszélést tartott az Európai Unió képviselőivel, Jeórjiosz Papandreu görög külügyminiszterrel, Javier Solanával, az EU közös kül- és biztonságpolitikájának főképviselőjével és Chris Pattennel, az EU külügyi biztosával.
Ezt követően az EU és a NATO 23 országának külügyminiszterei közös munkaebéden vettek részt. Ezután kerül sor délután a NATO tanácsának külügyminiszteri szintű ülésére.
Jeórjiosz Papandreu, a soros EU-elnök Görögország külügyminisztere délután kijelentette: az Unió rá akarja bírni az Egyesült Államokat, hogy az ENSZ-nek engedje át a kulcsszerepet Irak háború utáni újjáépítésének minden fontos szakaszában. Javier Solana azonban hozzátette, hogy az EU országai még nem készek arra, hogy konkrét hozzájárulásukról tárgyaljanak. Egyelőre a humanitárius segítségnyújtás a legsürgősebb, a továbbiakat illetően a tizenötök még egymás közt sem tisztázták, mire vállalkoznának - mondta. Mindkét európai államférfi egyetértett viszont abban, hogy szükség van az iraki ügyben megrendült transzatlanti kapcsolat rendbehozására, új alapokra helyezésére.
Igor Ivanov orosz külügyminiszter szintén Brüsszelbe érkezett, hogy találkozzék Powellel. Ivanov még Moszkvában kijelentette, hogy kész építő párbeszédre amerikai és brit kollegáival, a két fő hadviselő ország képviselőjével Brüsszelben, akikkel át akarja tekinteni a kétoldalú kapcsolatok egészét.