Menekültek próbálnak felkelést szítani Irakban

Vágólapra másolva!
Külföldön élő irakiak százai indultak a hét végén Irak déli részébe, azzal a feladattal, hogy felkelést próbáljanak szítani a városokban a bagdadi rezsim ellen - írta a The Sunday Times. A brit lap értesülése szerint a csoportot egy amerikai ezredes, a vietnami háború veteránja, a lélektani hadviselés szakértője látja el tanácsokkal. A "Felkelő Félhold" fedőnevű művelet közvetlen irányítója Ahmed Chalabi, a legnagyobb iraki menekültszervezet, a londoni székhelyű Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője.   
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldala/irak/index.htmlFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.htmlTérkép a stratégiai pontokróljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_telepulesek/terkep.html', 500, 620)Térkép a hadműveletekrőljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)

A The Sunday Times szerint Ahmed Chalabi, a legnagyobb iraki menekültszervezet, a londoni székhelyű Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője győzte meg az amerikaiakat arról, hogy egy aktív iraki erő elengedhetetlen a rezsim elleni felkelés megszervezéséhez. A lap szerint az iraki ellenzéki vezető a kurdok ellenőrizte Észak-Irakban gyűjtötte egybe embereit; az első csoport péntek este indult Dél-Irakba egy amerikai Galaxy óriás szállítógépen, miután Washingtonban megadták az engedélyt az akció elindításához.

A feladatra vállalkozók több hónapot töltöttek az észak-iraki kurd térségben kiképzéssel és várakozással. A titokban toborzott irakiak, akiknek zöme rokonait vesztette el a Huszein-rendszer terrorjában, Bászrában és más déli nagyvárosban próbálja lázadásra bírni a helyieket.

Bászrából, a második legnagyobb, másfél millió lakosú iraki városból - amelyet a brit haderő fog ostromgyűrűbe - már a háború elején érkeztek olyan hírek, hogy ott felkelés tört ki, de ez a jelek szerint elhalt. A városban még mindig jelen lévő iraki kormányhű milíciák a brit hírszerzés szerint aknavetőkkel lőtték az utcára vonuló tömeget, jóllehet a brit tüzérség azonnal közbelépett, igyekezve kilőni az iraki aknavető-állásokat.

A brit kormány többször nyilvánosan megígérte az iraki lakosságnak, hogy az 1991-es első öbölháborútól eltérően a szövetségesek most nem hagyják magukra azokat, akik készek szembeszállni a rendszerrel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!