George Bush amerikai elnök vasárnap felszólította Szíriát, hogy ne nyújtson menedéket a határon átszökő iraki vezetőknek és működjön együtt az Egyesült Államokkal.
"Szíria működjön együtt az Egyesült Államokkal és koalíciós partnereivel, és ne fogadja be az (iraki) Baath Párt aktivistáit, katonatiszteket, vagy bárki mást, akit el kell számoltatni" - jelentette ki az elnök, aki a Camp David-i üdülőhelyről Washingtonba visszatérve nyilatkozott a sajtónak. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter vasárnap figyelmeztette Szíriát, hogy ne legyen háborús bűnösök és terroristák mentsvára.
Bush sajtónyilatkozatában azzal is vádolta Szíriát, hogy vegyi fegyverei vannak. Szíria ezt korábban többször is cáfolta. Az elnök úgy ítélte meg, hogy az észak-koreai nukleáris fegyverkezési ambíciókról folyó többoldalú tárgyalások (Oroszországgal, Kínával, Dél-Koreával és Japánnal) meghozzák gyümölcsüket, és lehetőség nyílik a phenjani atomfegyverkezési törekvések kérdésének diplomáciai megoldására.
"Szépen haladunk Észak-Korea ügyében. Világosan kifejeztük, hogy a többoldalú fórumot tartjuk a legmegfelelőbbnek az észak-koreai nukleáris program kérdésének megoldására. Úgy tűnik, hogy ezek a tárgyalások eredménnyel járnak, ami nagyon jó hír" - mondta az elnök.
Az Egyesült Államok megelégedéssel nyugtázta azt a phenjani nyilatkozatot, amelyben Észak-Korea jelezte esetleges hajlandóságát a többoldalú tárgyalásokon való részvételre. Phenjan mindeddig közvetlen, kétoldalú amerikai-észak-koreai tárgyalásokat szorgalmazott, amitől Washington következetesen elzárkózik.
Az elnök a sajtónak nyilatkozva örömét fejezte ki, hogy az iraki Tikrít közelében hét amerikai hadifogoly katona visszanyerte szabadságát. Megjegyezte ugyanakkor, hogy még számos katonát tartanak eltűntként nyilván.