Szakmai fórum a kínai-magyar kulturális, turisztikai és média együttműködésekről

Fotó: CMG
Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

November 8-án délelőtt „Kínai-magyar együttműködés a média, turizmus és kultúra területén” címmel szakmai fórumot tartottak Budapesten. Az eseményen a kínai és a magyar média szereplői, intézmények és szakmai szervezetek képviselői folytattak eszmecserét a kultúrát, turizmust és a tömegkommunikációt érintő témákról, azt vizsgálva hogyan tudja ma média hatékonyan támogatni a kétoldalú kapcsolatokat. 

A képen ruházat, személy, ember, mosoly látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A fórumot a China Media Group (CMG), a Magyar Turisztikai Ügynökség és a Centrum Televízió közösen szervezte. A rendezvény a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), a Kínai Kulturális és Turisztikai Minisztérium Budapesti Turisztikai Képviseleti Irodája, a Magyar Chan Wu Szövetség, a Hagyományos Kínai Orvoslási Egyesület Közép-Kelet-Európai Szövetsége, a Kínai Művészeti Központ és más, Magyarországon évtizedek óta működő civil szervezetek képviselőinek részvételével zajlott. A résztvevők visszatekintettek az elmúlt évek kulturális, turisztikai és média együttműködéseinek tapasztalataira s egyúttal felvázolták a jövőre vonatkozó potenciális együttműködési lehetőségeket.   

Zhao Zhengyu, a CMG magyar szerkesztőségének igazgatóhelyettese elmondta, a 2024-es év mérföldkőnek számít a kínai-magyar kapcsolatok történetében. Májusban Hszi Csin-ping elnök hivatalos látogatást tett Magyarországon, júliusban pedig Orbán Viktor miniszterelnök látogatott Pekingbe. Az évfordulót számos rendezvényt kísérte, melynek eredményeképpen mindkét országban többet tudhattunk meg egymásról. Az igazgatóhelyettes kiemelte, a China Media Group megalakulása óta erősíti együttműködését a magyar médiával és kulturális partnerekkel. A China Media Group, mint Kína legnagyobb és a legtöbb idegen nyelvű programmal rendelkező médiaszervezete, felelősségének tartja,  hogy bemutassa Kínát Magyarországnak. Ezért általuk, a diplomáciai eseményekről szóló tudósítások mellett, a mások ország kultúrájába is bepillantást nyerünk. 

A képen fedett pályás, fal, személy, ember látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A Fórumon részleteket mutattak be a CMG és a Centrum TV a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából közösen készített dokumentumfilmjéből, továbbá ízelítőt adtak a XX. század elején Sanghajban élt magyar építész, Hudec László életéről szóló dokumentumfilmből. Hudec személye Sanghajban fogalom, hiszen máig álló ikonikus műemlék épületei a város arculatát ma is nagyban meghatározzák.   

A képen kültéri, ablak, ég, homlokzat látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: CMG

Dobó Mátyás, a Visit Hungary üzleti együttműködések vezetője hangsúlyozta, a Covid utáni utazási korlátozások feloldását követően a schengeni országok közül elsőként hazánk fogad ismét hivatalos csoportos utazásokat és ez is hozzájárul a Kínából érkező turisták számának dinamikus növekedéséhez. Fontos, hogy nemcsak a középkorú, hanem a fiatal kínai turisták is vonzó célországnak tekintik Magyarországot, hiszen ők lesznek a következő korszak jelentős turistaforgalmát biztosító generáció. Ma már heti 21 közvetlen légiösszeköttetés kapcsolja össze a magyar fővárost hét stratégiai kínai nagyvárossal. Ennek köszönhetően a közép európai régióban jelenleg Magyarország rendelkezik a legjobb és a legtöbb légiforgalmi összeköttetéssel Kína és közvetetten a Csendes-óceáni térség felé. A Magyar Turisztikai Ügynökség - igazodva a helyi fogyasztási szokásokhoz - aktívan jelen van a kínai online közösségi média felületeken,  izgalmas és értékes tartalmat kínálva a látogatók számára.  Kínai tévés személyiségek és influencerek forgatták Magyarországon a Chinese Restaurant programot, amelyet több száz millióan néztek meg Kínában, illetve 2024-ben a Keep running című műsornak is Magyarország volt a forgatási helyszíne. Dobó kiemelte, ezek a megjelenések valóban elviszik a magyarországi turisztikai attrakciók hírét a kínai célközönségnek. 

A képen személy, ruházat, computer, fedett pályás látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A Kínai Kulturális és Turisztikai Minisztérium 8 éve működő Budapesti Turisztikai Képviseleti Irodájának vezetője, Li Huixin arról beszélt, hogy a Kínába irányuló turizmus ösztönzése érdekében 2023 szeptemberétől sok, a turisták beutazását megkönnyítő intézkedés történt. Ma már 53 ország, köztük Magyarország is próba vízummentességet élvez: rövid időre vízummentesen lehet utazni Kínába. Emellett életbe lépett egy 144 órás tranzit vízummentesség is az átutazók számára. A Turisztikai Iroda  rendszeresen olyan, a kínai kultúrát bemutató, nagyszabású rendezvényeket szervez, mint pl. a Kínai Tavaszünnepi és Őszközépünnepi Fesztivál, Lampionfesztivál és a Kínai Turisztikai és Kulturális Hét.  

A képen Emberi arc, ruházat, személy, Beszéd látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

Péntekné dr. Bándy Krisztina, az MTVA nemzetközi irodavezetője kiemelte, hogy idén elindult az együttműködés a köztelevízió és a kínai média között. Ennek részeként az MTVA csatornáin főműsoridőben kínai kosztümös sorozatok is láthatók, és októberben kínai gasztronómiai reality show-t rendeztek a Bálnában, amelyben az MTVA is közreműködött. Az együttműködés a műsorcserék mellett, műszaki és technológiai tartalmakra is kiterjed, hogy a közmédia a XXI. századi technológiai fejlődésben nyomon kövesse és az ázsiai médiaóriások innovációit 

A képen személy, ruházat, Emberi arc, mosoly látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

Ez az együttműködés mérföldkő, amely segít reális képet formálni a világ egy távoli, de jelentős szereplőjéről, és lehetőséget ad a magyar nézőknek, hogy megismerjék a kínai kultúrát, amelyre Kína nagy büszkeséggel tekint. Az MTVA emellett célul tűzte ki, hogy bemutassa Kínában az európai műsorkészítést és azokat a programokat, amelyekre mi is büszkék vagyunk. A kulturális küldetés mind az MTVA, mind a China Media Group számára fontos: a Közmédia művészeti együttesei, mint a Magyar Rádió szimfonikus zenekara és gyermekkara, valamint a kínai médiaóriás gyermekkara egyaránt jelentős szerepet töltenek be a kultúraközvetítésben s ezen a téren is kapcsolódnak egymáshoz:  a Shanghai Media Group gyermekkara, akik nyáron találkoztak az M2 csatorna gyermek szerkesztőivel.  

A képen ruházat, személy, Emberi arc, függöny látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A Fórumon a kétoldalú kulturális kapcsolatrendszer civil szereplői is megszólaltak. Dr. Yu Funian, a Hagyományos Kínai Orvoslás Kelet-Közép Európai Szövetségének elnöke elmondta, Magyarország az első ország volt Európában, mely 2013-ban elfogadta a hagyományos kínai orvoslásról szóló törvényt, melyben a média és kormányzati szereplők támogatása is közrejátszott. A Hagyományos Kínai Orvoslás Kelet-Közép Európai Szövetséget Budapesten jegyezték be 2017-ben. 

A hagyományos kínai orvoslás (HKO) holisztikus és természetes gyógymódokkal segíti az egészség megőrzését, az egyensúly helyreállítását, valamint a test és lélek harmóniáját. A több ezer éves tapasztalaton alapuló HKO kiegészítheti a modern orvoslást, különösen krónikus betegségek és stressz kezelésében. Szakmai fórumok, TV műsorok is foglalkoznak a népszerű témával. A kínai kultúra, a hagyományos kínai orvoslás és a média kapcsolódására Dr. Yu példaként hozta, hogy a Covid alatt az ATV-vel tizenkét magyar nyelvű műsort készítettek arról, hogyan tudja a HKO támogatni az egészségmegőrzést, erősíteni az immunrendszer működését. Ez a műsor rekordszámú nézettséggel büszkélkedhet.  

Varga István a Magyar Chan Wu Szövetség elnöke rávilágított, hogy a távoli kultúrák között mennyire fontos a történelmi, kulturális háttér, a filozófia, gondolkozás megértése, hiszen ez szolgál az emberek és akár az országok közötti kapcsolatok alapjául is. A Magyar Chan Wu Szövetség küldetése a harcművészet népszerűsítésén túl, a kínai kultúra, filozófia terjesztése, a teaszertartás, kalligráfia, meditáció, csikung, egészségmegőrzés, melyek együtt a test és lélek fejlesztését szolgálják. A Chan Wu filozófia a Shaolin templomból ered. A Chan a buddhizmust jelenti, a lélek, a mentális egészség megőrzését, a Wu pedig a fizikai egészségmegőrzést, a fizikai képességek fejlesztését szimbolizálja.  A Magyar Chan Wu Szövetség tevékenysége Magyarországon a régióban jól ismert és népszerű, de a hagyományos kínai értékek megőrzéséért végzett munkájukat nemcsak Európában, hanem Kínában is elismerik.  

A képen ruházat, személy, Emberi arc, ember látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

Cserkész Gábor 30 éve a kétoldalú kulturális kapcsolatrendszer nélkülözhetetlen szereplője és mozgatórugója. A Kínai Művészeti Központ elnökeként seregnyi kulturális bemutatkozás, együttműködés ötletgazdája és szervezője, bemutatta a civil szervezet tevékenységét. 2000 után olyan önálló kulturális műhelyeket hozott létre, mint például Magyarország első kalligráfiaiskolája (a kínai kalligráfia portal, é. n.), ahol kínai oktatóival elsők közt szervezett kiállításokat, nyílt workshopokat. A szervezet az Ébredő Sárkány Autentikus Kungfu Iskola keretei közt foglalkozik a kínai autentikus harcművészet kutatásával és oktatásával. Kutatásaik révén olyan különleges szakfordításokat tesznek közzé és elérhetővé minden magyar gyakorló számára, amelyek stílusoktól függetlenül a kínai szemléletet és harcművészet-filozófiát hozzák testközelbe, támogatva ezzel a napi gyakorlásokat. A Művészeti Központ a komolyzenei együttműködések terén élő, valós együttműködéseket generál. Cserkész Gábor elnök, a Magyar–Kínai Kamarazenekar alapítója is egyben. A Kínai Nemzetközi Rádióval (CRI) közös, élő Kína virágai című rádióműsoruk 2003-tól hét éven át Magyarország egyetlen magyar kínai kulturális rádióműsora volt.  Mindezek megfelelő alapot teremtettek a kulturális kapcsolatok megszilárdulásához. A Kínai Művészeti Központnak volt köszönhető 2013-ban az első nagyszabású Holdújévi Fesztivál Magyarországon. Cserkész hangsúlyozta, hogy az együttműködés kulcsa az elfogadás, egymás gondolatiságának, szemléletének megértése, hiszen a két ország kultúrájának közvetítésében eredményt csak közös célok, vagy közös tevékenységek mentén, összefogással lehet elérni. Ez az összefogás ma is példaértékű és referenciapontként szolgál hiszen ma is különböző szervezetekkel dolgoznak és gondolkodnak együtt.  Többek között ennek eredményeképpen lehet elkönyvelni a Budapesti Kínai Kulturális Központ megalapítását, amelynek az előkészületeiben a Kínai Művészeti Központ aktívan vett részt.   

Cserkész Gábor a 2000-es évek elején a civil diplomáciában végzett tevékenységének elismeréséért a Kínai Országos Népi Gyűlés alelnökétől kitüntetést kapott.  

Ez a díj is szimbolizálja a civil diplomácia, a kulturális diplomáciai tevékenység jelentőségét a két ország közötti kapcsolatokban.  

A képen ruházat, személy, Emberi arc, függöny látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A Fórum egyik főszervezője a Centrum TV - Centrum Média volt, mely interkulturális kommunikációs és médiaügynökségként a kínai relációban Magyarországon egyedülálló munkát végez. A China Media Group hazai partnerekén számos kínai vonatkozású médiatartalom gyártásában és megjelenítésében vesznek részt. A több évtizedes tapasztalattal, saját stúdiókkal, TV csatornákkal és médiafelületekkel rendelkező Centrum Média tevékenységének fókusza a digitális médiatartalmak (videók, podcastok, fotók) gyártásán és közzétételén túl, rendezvények szervezése és interkulturális menedzsment.  

Sokoldalú tevékenységével a Centrum Média hatékonyan támogatja a kétoldalú média- és kulturális kapcsolatokat, elősegítve kínai és magyar partnerei munkáját. Nagy Judit Éva, a Centrum TV ügyvezető tulajdonosa hangsúlyozta, hogy a médiakapcsolatokban és kommunikációban is kulcsfontosságú a másik kultúra és gondolkodásmód megértése, hiszen csak ennek birtokában lehetséges hatékonyan kommunikálni, a megfelelő tartalmat előállítani, és a megfelelő médiaplatformra eljuttatni a magyar közönséghez.  

A képen ruházat, Emberi arc, személy, mosoly látható

Automatikusan generált leírás
Forrás: Centrum Tv 

A cégvezető egyben a Magyar-Kínai Baráti Társaság elnöke, nagy tapasztalattal rendelkezik a kulturális diplomácia és a kultúrák közötti kommunikáció területén. 

China Media Group 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!