Mi fért bele három órába Merkel és Orbán találkozóján?
2015. február 02. 13:21
Nemzetközi sajtótájékoztatót tart mintegy háromórás megbeszélése után a Parlamentben Angela Merkel német kancellár és Orbán Viktor miniszterelnök. A német fél előre közölte, a kétoldalú és uniós politikai témák, az ukrajnai helyzet mellett „az aktuális magyarországi fejleményeket" is megvitatják.
Az ellenzéki pártokban megfogalmazódott az a remény, hogy Angela Merkel kancellár „szigorúan rendre utasítja" majd a találkozón a magyar kormányfőt
Magyar kormánykörökben viszont előzetesen nem számítottak komoly konfliktusra.
A háromórásra tervezett megbeszélés elég hosszú ahhoz, hogy akár részletesen is szóba kerüljenek magyar belpolitikai témák is, főleg, hogy kormányzati források szerint a miniszterelnök hosszú ideje jó viszonyban van a kancellár asszonnyal, így állítólag „nincsenek tabutémák" a felek között.
Angela Merkel és Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatóját a kancellár sűrű programja miatt 13 óra 10 perce hirdették meg, de egyelőre csúszik.
Kis csúszással elkezdődött a tájékoztató.
Orbán Viktor szerint Angela Merkel az európai egység szószólója.
A munka alapú gazdaság megteremtését, a 22 éves foglalkoztatási rekord megdöntését dicsérte a magyar miniszterelnök, kiemelve, hogy 300 ezer munkahelyet hoztak létre német cégek, és a külkereskedelem 25 százaléka Németországba irányul.
Danke, Deutschland! – így köszönte meg Orbán Viktor a német gazdasági szerepvállalást Magyarországon.
A magyarok a béke pártján állnak, semmilyen olyan megoldást nem tud támogatni magyarország, ami a béke ellen hat - mondta Orbán arról, hogy szóba került megbeszélésükön az ukrán válság témája.
Magyarország bátor tettének nevezte Angela Merkel kancellár a határnyitásban vállalt szerepet.
A német gazdaság örül, hogy hozzájárulhat a magyar gazdaság sikerének - mondta a német kancellár, kiemelve: értékelik, ha megbízható keretfeltételekre találnak a német cégek.
Fontos a demokráciában az ellenzék, a civil társadalom és a média szerepvállalása – ez fontos modell kell, hogy legyen Magyarország számára is Angela Merkel szerint.
Az ukrán konfliktus kapcsán Merkel kiemelte, fontos, hogy Magyarország támogatja gázszállítással Ukrajnát, és jelezte: közösen kívánnak fáradozni a konfliktus rendezésén.
Egyetértettek Orbán Viktorral abban, hogy minél gyorsabban tűzszünetet kell elérni Ukrajnában – jelezte a német kancellár.
Az eurázsiai gazdasági együttműködésről "futólag" esett szó Orbán Viktor szerint. Ehhez Angela Merkel azt tette hozzá: szankciókat léptettek életbe, és keresik a kiutat a válságból, ennek alapja pedig a minszki egyezmény lehet. Közös gazdasági térség felé lehetne elindulni – javasolta Merkel, hozzátéve, hogy ebben egyetértettek a magyar miniszterelnökkel.
Orbán Viktor szerint ésszerű Angela Merkel felvetése, amely "nagyon sok problémánkat oldaná meg a jövőben".
Fegyverrel nem támogatja Németország Ukrajnát, inkább azon lesznek, hogy diplomáciai úton rendezzék a helyzetet - mondta kérdésre válaszolva a német kancellár.
A magyar miniszterelnök is ezen a véleményen volt: azt mondta, Magyarország sem támogatja fegyverrel Ukrajnát.
Az energiafüggőségre vonatkozó kérdésre válaszolva Angela Merkel emlékeztetett: Németország Oroszországtól szerzi be gázfogyasztásának 30 százalékát. Jelezte: történnek lépések közös európai energetikai piac létrehozására. A Nabucco meghiúsult, a Déli Áramlat bizonytalan - sorolta a körülményeket a német kancellár.
Magyarország energiafüggősége, kitettsége nagyobb, mint Németországé - mondta Orbán Viktor. Jelezte: meg kell oldani azt a problémát, hogy év végén lejár a gázszállítási szerződésünk Oroszországgal.
Beszéltünk a demokrácia sajátosságairól, és ezt a beszélgetést még el kell mélyítenünk - válaszolta újságírói kérdésre Angela Merkel. Megjegyezte: az illiberális szóval ő a demokráciával összefüggésben "nem tud mit kezdeni".
Orbán Viktor erre azt mondta: kitart amellett, hogy nem minden demokrácia liberális.