Menedékkérők nyertek pert Magyarország ellen
2015. szeptember 22. 06:33
A kormány ideiglenes biztonsági határzár létesítésének előkészítését és megépítését rendelte el a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kihirdetésével érintett megyékben, Magyarország azon határszakaszain, amelyek egybeesnek a schengeni külső határokkal.
A Magyar Közlönyben megjelent, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelése érdekében szükséges további intézkedésekről szóló kormányrendelet szerint az intézkedés célja a zöldhatár átjárhatóságának megszüntetése. Az intézkedés végrehajtásáért a belügyminiszter és a honvédelmi miniszter felel.
Kedden hatályba lép az a hétfőn elfogadott, majd a Magyar Közlönyben aznap ki is hirdetett törvény, amely a rendőrségnek és a honvédségnek is új jogosítványokat, valamint feladatokat ad a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idejére. A törvényről részletesen itt olvashat.
Nem csökken a forgalom Hegyeshalomnál. Miután hétfőn mintegy 12 ezer menekült érkezett a hegyeshalmi vasútállomásra vonattal, az osztrák határ menti településre kedden reggel az M1 értesülése szerint újabb, menekülteket szállító vonatok érkeznek.
Várhatóan ma újabb menekülteket hoznak a horvát hatóságok Horvátországból Barcsra, a Dráván átívelő, a két országot összekötő határhídhoz - hangzott el az M1-en. A csatorna arról is beszámolt, hogy nem érkezett meg a hétfő éjfélre várt, 500-600 migráns Horvátországból Barcsra.
Erre az évre konferenciát, nagyszabású vállalati rendezvényeket mondtak vissza a külföldi megrendelők, illetve 2016-ra nem Budapestet választották ezek helyszínéül a migránsválság miatt - írja a Magyar Idők.
Naponta legalább tucatnyi szállodafoglalást is lemondanak a külföldiek. Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a lapnak elmondta: javasolni fogják egy állami, nemzetközi médiakampány indítását, ha súlyosabb mértékű lenne a turizmusban a visszaesés.
Ma szavaz az Országgyűlés kormánypárti előterjesztésre arról a javaslatról, amelyben a kontinens és polgárai védelmére szólítanák fel az Európai Unió vezetőit a menekültválság miatt.
A javaslat a magyar kormánynak is tartalmaz üzenetet: felszólítja a kabinetet arra, hogy pénzügyi forrásokkal és jogszabályi feltételekkel tegye lehetővé a határok védelmét.
A magyar-horvát határra, Zákányba látogat ma az erőforrástárca egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkára - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Soltész Miklós látogatást tesz a határsávban fekvő településen, az elzárt műveleti területen. Ezután a térség parlamenti képviselőjével és a polgármesterrel találkozik.
Elegendő a hadsereg létszáma a határok védelmére - mondta Kósa Lajos, a Fidesz megválasztott frakcióvezetője. A politikus a TV2 Mokka című műsorában arról beszélt, hogy a szerb határ leköti az erőket, és ha a horvát határt is meg kell védeni, akkor már szükség van a katonák segítségére.
A frakcióvezetővé választásával kapcsolatos kérdésre Kósa Lajos azt közölte, nem volt kérdés, hogy elvállalja a megbízatást, "egy-két dolgot kellett tisztázni". Valószínű - tette hozzá -, hogy lemond a 2017-es budapesti vizes világbajnokság szervezőbizottsági elnökségéről.
Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz a migrációval foglalkozó jövő heti rendkívüli ENSZ-tanácskozáson, New Yorkban - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár szeptember 30-ra hívta össze a tanácskozást, hogy megvitassák azokat a kihívásokat, amelyeket a növekvő migrációs mozgás jelent.
Harminckét újabb menekült bíróság elé állítását kezdeményezte az ügyészség határzár tiltott átlépése miatt. A húsz szír, hat török, három koszovói, két afgán és egy bangladesi állampolgár a kerítésen átmászva vagy alatta átbújva, illetve a már megrongált határzár résein jutott be Magyarországra.
A vádlottak közül tizenhárom esetben Kelebia, tizenegy alkalommal Mórahalom, négy esetben Tompa, míg három esetben Röszke külterületén lépték át illegálisan a határt. A vádlottak a bűncselekmény elkövetését elismerték, egy kivétellel őrizetben várják a bírósági tárgyalást.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter visszautasította a horvát kormányfő nyilatkozatát, amiben Magyarországot bírálta. Zoran Milanovic azt mondta, Magyarország egy éven át engedte átmenni a migránsokat az országon, és nem regisztrálta őket azért, hogy ne hozzájuk jöjjenek vissza.
A horvát miniszterelnök kijelentette: nem tudja megérteni "a magyar vezetők merevségét, keresztes templomos rendi görcsös hozzáállását". Azt is mondta, nem beszélt Orbán Viktor magyar kormányfővel, "de úgy tűnik, vele senki nem beszél a nyugatiak közül".
Szijjártó Péter minderre úgy reagált, hogy
Horvátország miniszterelnöke "csúnyán megbukott első igazi európai tesztjén, és ezt veretes hazugságaival sem tudja elfedni".
Többnapos "szájhősködés" után a horvát bevándorlóellátó rendszer 24 órán belül összeomlott - közölte.
Hozzátette: Magyarország kikéri magának, hogy Zoran Milanovic ezek után is folyamatosan Magyarország ellen intézzen "szánalmas, hazug dühkitöréseket". Szijjártó megjegyezte, idén több mint 220 ezer bevándorló érkezett, akinek az elsöprő többségét regisztrálták.
Visszafelé is elsülhet a nagykövetek folyamatos bekéretése, amely komoly eszköz egy külügyminisztérium kezében - derül ki az Origo összeállításából.
Diplomáciai szakértők szerint egész Európára jellemzőbb lett a kemény hangnem, és az sem kizárt, hogy a miniszterek a szánalmas és az autista jelzőknél is továbbmennek majd.
Muszlim segélyszervezet is részt vesz a bevándorlók ellátásában a beremendi határátkelőhelyen - hangzott el az M1-en.
A szervezet képviselői kedden két teherautóval jelentek meg a határnál, és élelmiszereket, ruhákat, cipőket, egészségügyi csomagokat vittek a rászorulóknak.
Vádat emelt az ügyészség azzal a szerb embercsempésszel szemben, aki az őt üldöző rendőrautónak hajtott az M5-ös autópályán.
A férfi még augusztusban, Szeged környékéről vitt 12 szír migránst Bécsbe a furgonjával,
fejenként 500 euróért.
Budapest határában nem állt meg az őt igazoltatni akaró rendőröknek, hanem visszafordult. Többször nekiütközött az őt üldöző és megelőző rendőrautóknak, végül feladta a küzdelmet, és megállt. Embercsempészéssel, hivatalos személy elleni erőszakkal és közúti veszélyeztetéssel vádolják.
Az Országgyűlés kormánypárti képviselők kezdeményezésére határozatban szólította fel az Európai Unió vezetőit a kontinens és polgárai védelmére a migrációs válsággal összefüggésben.
Csaknem tízórás tárgyalás után sem sikerült megegyezni Brüsszelben a tagállamok belügyminisztereinek keddi tanácskozását előkészítő nagyköveti szintű egyeztetésen a 120 ezer menekült elosztásáról - írta a Die Welt online kiadása.
Az egyeztetés ma folytatódik, a belügyminiszterek ülése 14.30-kor kezdődik. A 28 tagállam képviselőinek arról kellene megegyezniük, miként vesz át a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól a többi tagállam 120 ezer menekültet két év alatt, a korábbi, 40 ezer fős vállaláson felül.
Vita van a tagállamok közt arról, hogy miként "vásárolhatják" ki magukat az elosztási rendszerből, illetve arról is, hogy a menekültek elosztásával mely tagállamok terheit enyhítsék. A harmadik fő vitapont, hogy milyen döntéssel fogadják el a menekültek elosztásáról szóló megállapodást.
Kedd délelőtt megérkezett Hegyeshalomba az a menekülteket szállító vonat, amelyik hétfő este indult Barcsról - jelentette a helyszínről az M1 tudósítója.
A beszámoló szerint 1700-1800, de akár 2000 ember is utazhatott a 16 kocsiból álló szerelvényen, amelyet a nap folyamán még három követ, a következő várhatóan dél körül érkezik.
Negyven menekültet mutat be honlapján a Bild Akik mi vagyunk címmel. A kis ikonokra kattintva egy-egy migráns fotója és pár mondatos bemutatkozása ugrik fel.
Lengyelország ötezer menekült befogadását vállalja az uniós belügyminiszterek keddi találkozóján, ami kevesebb az Európai Bizottság által előirányzottnál, de több az eddig vállaltnál - írta a Rzeczpospolita lengyel napilap az RMF rádió luxemburgi diplomatától származó értesülése alapján.
Lengyelországnak
az Európai Bizottság szeptember eleji indítványa alapján mintegy 12 ezer menekültet kellene befogadnia,
de a lengyel kormány korábban kétezer ember befogadásába egyezett bele.
A Teresa Piotrowska belügyminiszter által kedden Luxemburgban előterjesztendő javaslat szerint Lengyelország önkéntes alapon 3900 görögországi menekülttáborokban tartózkodó migránst fogadna be, 1200 embert pedig Olaszországtól vállalna át.
Sem a műszaki, sem a jogi határzár nem működik - mondta Szabó Szabolcs, az Együtt politikusa. A független képviselő szerint a kerítést meg lehet kerülni, a honvédség pedig eddig törvényi felhatalmazás nélkül vett részt a határőrizetben.
A politikus "bornírtnak" és értelmetlennek nevezte a kedden elfogadott országgyűlési határozati javaslatot, amelyik "az unió fenékbe billentéséről szólt". Saját javaslataikat sorolva azt mondta, arányosan kell szétosztani az EU-ban a menekülteket, és át kell gondolni a bevándorláspolitikát.
Az Európai Bizottság annak a lehetőségét vizsgálja, hogy a migránsválságot olyan "rendkívüli körülménynek" nyilvánítsa, amely az európai költségvetési szabályok rugalmasabb kezelését teszi lehetővé - mondta Pierre Moscovici gazdasági ügyekért felelős uniós biztos.
Ausztria és Olaszország azt kérte, engedélyezzék, hogy a költségvetési hiány meghaladhassa a GDP-arányos 3 százalékot anélkül, hogy az szankciós eljárást vonna maga után. A biztos szerint vizsgálják a lehetőséget, de figyelmeztetett, hogy ez nem lehet "felhívás költségvetési lazaságra".
„Zágráb tudja, mit csinál, van szívünk, de nem vagyunk hülyék” - mondta Zoran Milanovic horvát miniszterelnök hétfő esti tévényilatkozatában. "Magyarország egy évig így engedte át a migránsokat, többségüket nem vette nyilvántartásba, hogy ne toloncolhassák vissza őket" - mondta.
Utalt arra is, hogy Szerbia hónapok óta nem felügyeli határait, és Belgrád már egy nappal azután megpróbált tanácsokat osztogatni Zágrábnak, hogy múlt szerdán először jelentek meg nagy számban migránsok Horvátországban, "miközben (Szerbia) már egy éve nem működik államként".
A kormányfőre azóta reagált Szijjártó Péter is. A magyar külügyminiszter szerint Zoran Milanovic "megbukott első igazi európai tesztjén, és ezt veretes hazugságaival sem tudja elfedni". Többnapos "szájhősködés" után a horvát bevándorlóellátó rendszer egy nap alatt összeomlott - mondta.
Az LMP nem támogatja a katonák rendészeti célú bevetését, csak humanitárius és logisztikai feladatok ellátását tenné lehetővé számukra - mondta Schiffer András társelnök-frakcióvezető és Gerstmár Ferenc, a párt rendészeti szakszóvivője a jogszabály-módosításról.
Az LMP szerint a határ menti megyeszékhelyek bíróságainak speciális illetékességgel való felruházásának egyetlen célja a menekültügyi eljárások kiüresítése, amely megfosztja a menedékkérőket alapvető jogaiktól.
A szerb hatóságok hétfő óta a tovarniki határátkelő helyett a tőle néhány kilométerrel északabbra lévő Babska körzetébe szállítják a migránsokat, feltehetően a horvát oldalon felállított opatovaci fogadótábor közelsége miatt.
Csehország álláspontja a migrációs válság megoldását illetően változatlan, és továbbra is elutasítja a menekültek elosztásának tartós, illetve rövid távú mechanizmusát - közölte Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Prágában.
Alapvetően nem változott a menekültek társadalmi megítélése az elmúlt hónapokban: a nyár eleji 64 százalékhoz képest szeptember elején is a magyarok döntő többsége, 67 százaléka vélte úgy, hogy veszélyt jelentenek, így nem kellene befogadni őket.
Szintén stabil azok aránya, akik szerint viszont Magyarországnak kötelessége lenne a menekültek befogadása: nyár elején és végén is a társadalom szűk ötöde gondolta így - derült ki a Republikon megbízásából az Ipsos által készített közvélemény-kutatásból.
Az ENSZ menekültügyi hivatala (UNHCR) felszólította az Európai Uniót, hogy egyezzen bele további 120 ezer, azaz összesen 240 ezer migráns befogadásába, különben a szervezet szerint hiteltelen bármilyen széttelepítési program.
Melissa Fleming szóvivő emlékeztetett, hogy csupán tengeren 480 ezer ember érkezett Európába, és naponta átlagosan 6 ezren jönnek, így
a 120 ezres keret 20 nap alatt megtelik.
Sürgette, hogy az EU sürgősen állítson fel befogadóhelyeket Görögországban, ahova emberek tízezrei érkeznek.
Ítélet született kedden egy 2011-ben indult ügyben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, ahol a bírák három szomáliai menedékkérőnek adtak igazat a magyar állam ellen indított perben. Erről bővebben itt olvashat.
A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor miniszterelnök számára nyilvánvalóvá vált, hogy elveszítette az Európával "vívott öncélú háborúsdit", és
el kell fogadnia a közös európai menekültpolitikát, de ezt most pálfordulással leplezné,
és úgy tesz, mintha az Európai Bizottság javaslatai a sajátjai lennének.
Molnár Csaba emlékeztetett: hétfőn a parlamentben Orbán Viktor azt mondta, a kormánynak van európai megoldási javaslata, méghozzá az, hogy hozzanak létre menekülttáborokat az EU-n kívül, és segítsék azokat az országokat, amelyek közel vannak a menekültek által elhagyott államokhoz, de mindezt az Európai Bizottság már szeptember 9-én javasolta, és akkor ezt Orbán Viktor ellenezte.
A románok befogadnák a migránsokat, csak ne náluk lakjanak címmel összegezte a bukaresti Adevarul portál a migrációs válságról szóló közvélemény-kutatást.
A megkérdezettek 42 százaléka szerint az unióba érkező emberek a háborúk elől menekülnek,
23 százalékuk úgy véli: a jobb életet keresik Európában, másik 23 százalékuk szerint pedig destabilizálni jönnek Európát.
A megkérdezettek 56 százaléka szerint Romániának nem kellene menekülteket befognia. Ami a migránsokhoz való viszonyulást illeti,
a felmérésben résztvevők 26 százaléka elfogadná, hogy a menekültek letelepedjenek Romániában,
65 százalékuk ellenzi. A megkérdezettek 24 százaléka a menekülteket saját településére is befogadná, 67 százalékuk pedig ezt ellenezné.
Vajon a múlt szerdán Röszkén történtek óta is eleget tud-e tenni Magyarország schengeni kötelezettségeinek – erre volt kíváncsi a Heti Válasz, az adatokért a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz (BÁH), valamint a rendőrséghez forult.
A BÁH szerint szerda és vasárnap között 1599 menedékkérelmet regisztráltak. Ugyanebben az időszakban a rendőrség szerint 20 748 migráns érkezett Magyarországra. Vagyis csaknem 19 ezer olyan menekült lépett be, majd a hatóságok segítségével ki Ausztria felé, aki nem regisztrált.
Nem értek egyet azzal, amit a magyar kormány tesz - mondta a spanyol miniszterelnök egy rádióinterjúban, először kommentálva nyilvánosan a magyarországi migrációs intézkedéseket. Mariano Rajoy a menekültekkel szembeni vízágyú- és könnygázhasználatot ellenzi.
Igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy mindenki, aki kéri, megkapja-e a menekültstátust Spanyolországban. Megjegyezte, a politikai üldözöttek, és a háború elől menekülők megérdemlik a figyelmet és támogatást.
Berlini kormánykörök szerint lekerült a 120 ezer menekült tagországok közötti elosztásáról zajló brüsszeli tárgyalások napirendjéről az a javaslat, hogy a menekültek befogadását elutasító tagállamok "kivásárolhatják" magukat - értesült a dpa hírügynökség.
Korábban arról volt szó, hogy a menekültek befogadása alól mentesülni lehet pénzbefizetéssel, most úgy tűnik, inkább a határidőket tolnák ki. A 28 uniós tagállamnak arról kellene egyezségre jutnia, hogyan oszt el 120 ezer menekültet a korábbi, 40 ezer fős vállaláson felül.
A menekültválság miatt legalább október 4-ig nem járnak a személyszállító vonatok a München-Salzburg vonalon - közölte a német vasúttársaság.
A német hatóságok utasításai alapján átalakított menetrend szerint a Budapest-Bécs-Salzburg-München vonalon közlekedő Railjet 90-es járat ideiglenesen csak az ausztriai Salzburgig jár.
Nagyságában, összetettségében is példa nélküli a migránsválság, amely tartósnak ígérkezik, de
Európa a rendelkezésre álló kapacitásokkal és korábbi tapasztalataival "képes lenne szembenézni"
vele - állapította meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tanulmánya.
Cséfalvay Zoltán, a párizsi székhelyű szervezet állandó magyar képviseletének vezetője szerint az alapvető gondot az okozza, hogy a jelenlegi migrációs hullám "nem olyan szabályozott és ellenőrzött bevándorlás, amely hosszú távon akár gazdaságilag pozitív jelenség is lehetne".
Elfecsérelt időnek tartja a kvótarendszerről folytatott vitát a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter szerint ugyanis az egész terv nonszensz, kivitelezhetetlen és megvalósíthatatlan. Amíg erről vitázik az EU, addig tízezrével érkeznek az illegális bevándorlók Magyarországon keresztül is az EU-ba.
A külgazdasági és külügyminiszter azt tartotta elfogadhatónak, hogy a görög határ védelmét közös kvótarendszerben oldják meg a tagállamok. Szijjártó Péter szerint ha az EU-tagországok nem szerzik vissza a kontrollt a határaik felett, akkor nincs olyan megoldás, amivel a helyzetet kezelni lehetne.
Zákány példát mutat Horvátországnak, mert a nem egészen 1100 lakosú település az elmúlt napokban több illegális bevándorlót fogadott, mint Horvátország abban a másfél napban, amíg ott össze nem omlott a migránshelyzet kezelése – mondta Zákányon Soltész Miklós.
Az erőforrás-minisztérium államtitkára hozzátette: a somogyi határtelepülés az utóbbi négy napban több mint 12 ezer embert fogadott, hogy tovább tudjanak menni a regisztrációs pontokra.
A szerb belügyminiszter közleményben utasította vissza azokat a szerinte rosszindulatú állításokat, hogy Szerbia Horvátország felé irányítja az országba érkező migránsokat. Nebojsa Stefanovic azt írta: nem igazak a vádak, amelyeket horvát kollégája, Ranko Ostojic fogalmazott meg.
Eközben Aleksandar Vucic szerb kormányfő úgy becsülte, a magyar és a horvát határzár miatt 20 millió eurós kár érte a szerb gazdaságot.
Vucic az EU-tól várja, hogy jobb belátásra bírja Zágrábot,
ellenkező esetben Szerbia válaszlépést tesz. A miniszterelnök rendkívüli kormányülést is összehívott.
Ausztriában elfogtak öt embercsempészt, akik már több alkalommal menekültek százait vitték Szerbiából Magyarországon át Németország felé - közölte a rendőrség. A csempészek fejenként 1500 eurót kértek a menekültektől.
A gyanúsítottakat a linzi büntetés-végrehajtási intézetbe szállították, akár tíz évig tartó börtönbüntetést is kaphatnak.
A bandát az osztrák, a magyar és a szerb hatóságok közösen számolták fel,
a nyomozás 2015 januárjában kezdődött.
Zavargások törtek ki kedd délután Horvátországban az opatovaci befogadótábornál - jelentette az M1 tudósítója. A tudósítás szerint kedden délután "kitört a tömeg" a táborból, és megrohamozták az ott lévő buszokat. Bejelentkezésekor épp egy ájult embert emeltek ki a tömegből. Az M1 munkatársa látott a buszokhoz siető, gyermeküket magukhoz szorító nőket, de felnőtt férfiak is dulakodva igyekeztek feljutni a buszokra. Nagyon durvák voltak velük a rendőrök - hangzott el a tudósításban.
A M1 tudósítója szerint a hatóságok azzal próbálták csendesíteni az embereket a horvát tábornál, ahol zavargások törtek ki, hogy hamarosan tíz autóbusz érkezik értük, de a bevándorlók ezt nem nagyon hitték el. A tudósító úgy fogalmazott: "a tábor bejáratánál elszabadult a pokol".
Újabb rendkívüli tanácskozást kezdtek kedden délután Brüsszelben az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei, hogy megpróbáljanak megállapodásra jutni a migrációs válság egységes, közös kezeléséről. A tanácskozásra érkező miniszterek közül többen a szolidaritás és a felelősség kettősét hangsúlyozták a sajtónak, kiemelve, hogy meg kell állapodni 120 ezer menekült elosztásáról a tagállamok között, ugyanakkor az ezt szolgáló hot spotok felállítását, a külső határok ellenőrzését és az elutasított menedékkérők, a gazdasági migránsok hazajuttatását is biztosítani kell.
Az európai menekültválság megoldáshoz küzdeni kell a válságot kiváltó okok megszüntetéséért a menekültek hazájában, és a környező országokban működő menekülttáborokban is - jelentette ki Berlinben Angela Merkel német kancellár a finn kormányfővel tartott sajtótájékoztatóján. Szerinte a menekültek beáramlása Európába "nagyon rendezetlenül" zajlik, ezért szükség van a "rend jeleire", így az uniós külső határok biztosítására. Görögország uniós külső határának biztosításához pedig elengedhetetlenül szükséges Törökország támogatása - hangsúlyozta a német kancellár. A menekültválságban "megtanuljuk, hogy az is befolyásolja az életünket, ha valahol máshol történik valami szörnyűség, és ezen nem tudunk változtatni kerítések építésével" - mondta.
Teljes a bizonytalanság Brüsszelben az uniós belügyminiszterek tanácskozásán. Több uniós forrás is azt állítja, hogy a miniszterek mégis úgy döntöttek, minősített többséggel erőltetik rá a visegrádi országokra a kvótarendszert. Ráadásul a cseh belügyminiszter szerint a lengyelek mégis inkább igennel szavaznak. "Ez már a V3" - írta egy szomorú jel mellé Milan Chovanec.
Leszavazták a visegrádi országokat az uniós belügyminiszterek tanácskozásán. Az AFP francia hírügynökség információi szerint nagy többséggel elfogadták a 120 ezer menekült áthelyezéséről szóló kvótát. Arról azonban még nincs hír, hogy a részvétel kötelező vagy önkéntes.