A jelölés előtt nem zajlott hatpárti egyeztetés, Berki Mádl személyes jelöltje. Az ügyvéd a Budapesti Műegyetemen, illetve az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán végzett. 11 évig a Fővárosi Bíróság Iparjogvédelmi Tanácsának tagja volt. Elsősorban a személyiségi jog területén szerzett jártasságot, emellett számos adatvédelmet érintő eljárás lefolytatásában részt vett - tudatta közleményében a köztársasági elnök sajtóirodája.
Az ombudsmant a bizottsági meghallgatások után a parlamentnek kell megválasztania. Kinevezéséhez kétharmados támogatásra van szükség. A Fidesz valószínűleg megszavazza Mádl jelöltjét., tehát a döntés ismét az MSZP kezében van.
Nagy Sándor szocialista frakcióvezető az [origo]-nak azt mondta: még túl friss a hír, ezért nem tudja kommentálni Berki jelölését. "Tájékozódni fogunk a jelölt szakmai hátteréről, életútjáról, és ennek megfelelően hozzuk meg döntésünket".
Az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, általános helyettesét és a kisebbségi ombudsmant egy hónapja, június 19-én választotta meg az Országgyűlés. Mádl Ferenc negyedik jelöltje, az adatvédelmi biztosnak szánt Maczonkai Mihály azonban nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatást. Maczonkai 198 igen és 123 nem szavazatot kapott.
Az MSZP azzal indokolta döntését, hogy Maczonkainak semmilyen szakmai háttere nincs a poszthoz. Maczonkai szakterülete ugyanis a jogszociológia, bizottsági meghallgatásán maga is elismerte, hogy adatvédelemmel eddig nem foglalkozott. Az SZDSZ pedig ragaszkodott a korábbi ombudsman, Majtényi László újraválasztásához.
Bár az MSZP és az SZDSZ sürgette a köztársasági elnököt, hogy mielőbb kezdjék meg a hatpárti egyeztetéseket az ombudsmanról, ez nem történt meg.
Majtényi mandátuma július 1-jén járt le. Átmenetileg az általános ombudsman, Lenkovics Barnabás foglalkozik az adatvédelemmel, de a hatósági jogköröket - például a titkos iratokba való betekintési jogot, a titkos minősítés feloldását - nem gyakorolhatja. Lenkovics nem vesz át egyetlen, az előde által már elindított ügyet sem.