Az árvíz sújtotta szabolcs-szatmár-beregi területeken az építmények helyreállítása az eredetileg számított 10-11 milliárd forintnál várhatóan 20-30 százalékkal kerül majd többe - tudta meg a NAPI Gazdaság Felföldy Lászlótól, a Bereg Újjáépítő Kkt. képviselőjétől. A napokban bejelentett társaság, a jövő hét elején juttatja el számításait az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz.
A korábbi információkkal szemben jóval több, mintegy 400 árvíz által megrongált házat kell újjáépíteni, és csaknem 530 szorul helyreállításra. Az új lakóházak építésére 5,9 milliárd, helyreállításukra, 2,5 milliárd, az önkormányzati ingatlanokra 1,35 milliárd, a műemlék jellegű és egyházi épületekre 445,7 millió forintot szántak eredetileg. Ennél azonban 20-30 százalékkal több pénzt emésztenek fel a ténylegesen elvégzendő építési munkák. A Bereg Újjáépítő Közkereseti Társaság képviselője, egyben a Magyar Építő Rt. termelési igazgatója, Felföldy László végzi el a szükséges számításokat, amelyeket várhatóan jövő hét elején juttat el az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz.
A főigazgatóságon egyelőre nem tudnak erről, de Dobson Tibor tűzoltó ezredes, a főigazgatóság szóvivője elmondta, hogy amint megkapják a változásokat igazoló dokumentumokat, nyomban eljuttatják azokat a Miniszterelnöki Hivatalba. A lap úgy tudja, hogy augusztus 14-én a térségben tartja kihelyezett ülését a kormány, s legkésőbb addig döntés születhet a többletköltségek finanszírozásáról.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője húsvét után írta alá megállapodását a tiszai árvíz okozta károk helyreállítására szerveződő konzorciummal. Ennek és az azóta 12 millió forint tőkével létrehozott Bereg Újjáépítő Kkt.-nek tagja a Középületépítő Rt., a Magyar Építő Rt., a KÉSZ Kft., az Isobau Építőmérnöki Rt., az Épker Kft., valamint a Nyírép Kft.
(OS)