Koalíciós ultimátum az MSZP-nek és az SZDSZ-nek

Vágólapra másolva!
A Fidesz és az MDF válaszlépéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha az MSZP és az SZDSZ három hét múlva sem támogatja Bánk Attila megválasztását az Országgyűlés alelnöki tisztségébe. Nagy Sándor szerint a Fidesznek inkább a stabil kormányzás biztosításával kellene törődnie.
Vágólapra másolva!

Az MSZP és az SZDSZ megsértette a 11 éve működő szokásjogot, amikor kedden nem támogatta az FKGP jelöltje, Bánk Attila megválasztásását a ház alelnöki tisztségébe, a visszahívott Gyimóthy Géza helyére. Az ellenzéki pártok bizonytalannak, zavarosnak ítélték az FKGP frakció helyzetét a kizárások miatt, ezért előre bejelntették, hogy nem vesznek részt a szavazásban. Így viszont érvénytelen volt a szavazás és egyúttal eredménytelen is, hiszen nem választottak alelnököt.

A Fidesz és az MDF szerint fontos bizalmi kérdés az a szokásjog, amely alapján a különböző parlamenti tisztségekbe a pártok megválasztották egymás jelöltjeit, miután tisztázták, hogy melyik posztra melyik párt képviselője tarthat igényt. A gyakorlat megszakadása bizalmi válságot okozhat. Erről sajtótájékoztatón beszélt Szájer József a Fidesz és Balsai István, az MDF frakcióvezetője, abból az alkalomból, hogy a választásokig megerősítették a két képviselőcsoport együttműködését.

Szájer és Balsai levelet írt az MSZP és az SZDSZ frakcióvezetőinek, amelyben választ kérnek arra a kérdésre, hogy a két párt három hét múlva támogatja-e Bánk Attila megválasztását. Amennyiben nem, akkor tanácskozást tartanak, ahol a válaszlépésekről egyeztetnek a koalíciós frakciók.

"Nem sértettük meg a megállapodást" - mondta Nagy Sándor, az MSZP frakcióvezetője az [origo]-nak. Közölte: eddig akárhányszor mozgások történtek a frakciók között, mindig egyeztettek és új megállapodást kötöttek. Ilyen egyeztetés 2001. június 18-án történt utoljára. "A legutóbbi változásokat követően azonban kísérletet sem tettek arra, hogy egyeztessenek" - tette hozzá Nagy. A frakcióvezető szerint a kormánynak - mivel elvesztette parlamenti többségét - inkább azon kellene gondolkoznia, hogyan biztosítsák a stabil kormányzást. "A Fidesznek most konszenzust kellene keresnie, ami nem az erőssége" - tette hozzá.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!