Bin Ladenhez nyúlnak a magyar alvilág szálai

Vágólapra másolva!
A jelenleg börtönben lévő Dietmar E. Clodo fegyvereket szállított az afganisztáni háborúban az Oszama bin Laden által vezetett felkelőknek - írja a Világgazdaság. Clodo Afganisztánban megmentette egy moszkvai keresztapa rokonának az életét, de az orosz maffia belső harcai után csapdát állított neki Leonid Sztecura, az ukrán- rosz maffia egyik alvezére, akit hétfőn Magyarországon őrizetbe vettek - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Dietmar Clodo német üzletember - akit 1998-ban vettek őrizetbe - a szovjet-afgán háború kitörése után az Egyesült Államok és az afgán felkelők közötti fegyverszállításokban segédkező Iránban volt az egyik osztag parancsnoka, így az Oszama bin Laden által vezetett felkelőknek szállított fegyvert. Hosszabb időt töltött az afgán felkelők között. Kiképzőtisztként ismerte Oszama bin Ladent és embereit. Az afgán kormány néhány évvel ezelőtt tőle rendelt az új afgán pénz nyomtatásához papírt és nyomdagépeket. A papír maradékát felesége eladta, amiből később ötezreseket hamisítottak. Clodót ezért három évre ítélték, jelenleg e büntetését tölti - írja összefoglalójában a Világgazgaság.

Clodo néha segített megszökni a Vörös Hadsereg katonáinak az afgánoktól. Így szöktette meg egyszer Szergej Mihajlov (Mihasz), a szolncevói orosz maffia egyik keresztapjának unokaöccsét. Dietmar Clodo erről a kapcsolatáról egy német tévécsatornának beszélt is.

Mihasz, miután megtudta, hogy Clodo Budapesten él arra bíztatta, hogy keresse fel Szevát (Szemjon Mogiljevicset). Néhány hét múlva szólt telefonon az ukrán-orosz maffia egyik embere, hogy várják őt Szemjon Mogiljevics irodájában, ahol jelen van Mihasz is. Clodót a főnökök szeretettel fogadták, ami nem tetszett mindenkinek, többek között az egyik alvezérnek, Leonid Sztecurának (akit többen csak Loncsikként ismernek).

Clodo nem tartozott az orosz maffiához, de jó kapcsolatba került Mogiljeviccsel és Mihajlovval is: pénzügyi tanácsokat adott. Szeva megbízásából állítólag kamerával szerelt fel budapesti szállodai szobákat (Hélia, Kempinski), ahol Szemjon Mogiljevics magyar rendőröket és politikusokat fogadott.

Loncsik nem nézte jó szemmel Clodo szoros kapcsolatát a főnökeivel. Clodo az ukrán-orosz maffia belső harcainak kereszttüzébe került. Loncsik egyik alvezére Clodótól kért védelmet, amikor konfliktusba került Loncsikkal és végrehajtó emberével, Valentin Goducsnyikovval (Valik). Clodo megpróbálta megvédeni Oleg és emberei életét, de sikertelenül: Oleg eltűnt. Az orosz maffiához tartozók állítása szerint Oleget életvédelmi rendőrök adták át bilincsben Valiknak és embereinek (ezt az állítást Kolchinski is megerősítette a Clodo-ügyben tett vallomásában). Ennek megállapítása a rendőrségi nyomozás feladata lesz.

Magyar keresztapák szerint Loncsik saját főnöke (Clodo megbízója), Szeva ellen is támadt, akinek stílusa eltért Sztecura módszereitől. Miután az irányítás kikerült Szeva kezéből, a magyar alvilág feletti ellenőrzés Loncsik kezébe csúszott át. Szemtanúk szerint az orosz maffia terjeszkedése indította el az alvilági háborút és a leszámolásos merényletek jelentős részét. Loncsik megfenyegette a magyar alvilág vezetőit: akik ellenálltak, meghaltak, vagy a rendőrség lépett fel velük szemben. Az orosz maffia KGB-s kapcsolatai révén politikai és rendőri védelmet ajánlott azoknak, akik védelmi pénzt fizetnek neki.

Sztecura meg akarta szerezni az olajüzlet nagy részét: Yassar, a kurd maffia (azóta balesetben elhunyt) vezetője megnevezte azt a rendőrt is (Sándor István alezredes, a Papa személyében), aki megvédi az oroszok mellé álló olajosokat. Később ugyanez a rendőr lépett fel a törvény nevében a Conti Car-Energol ügyben, miután azok nem engedelmeskedtek Loncsiknak. Ezt az érintettek tanúsítják. Vádirat négy év alatt nem született.

Az alvilágban úgy tudták: a leszámolások és robbantások egy része mögött Loncsik áll, és az ORFK Központi Bűnüldözési Igazgatóságának (KBI) korrupt rendőrei fedezik.

A "bombagyár" bírósági eljárásából tudható, hogy Loncsik ukrán "katonái" Clodót életveszélyesen megfenyegették. Sztecura így vette rá Clodót: legyen jelen egy bomba eladásánál. Az akció során a rendőrség provokálta a bűncselekményt, mivel rajtuk kívül nem volt valóságos vevő a helyszínen. A Clodo elleni vád az "álvásárlásra" és Loncsik vallomására épül. A koronatanúk azonban nem jelentek meg a bíróság előtt, hogy vallomásukat megismételjék, és a bíróság kérdéseket tehessen fel. Loncsik arra hivatkozott: a testi épsége veszélyben lenne.

Miután Leonid Sztecurát letartóztatták, meg kell jelennie a Clodo-ügy tárgyalásán. Clodo védői arra számítanak, hogy Grubin visszavonja a vallomását, ha nem kell Loncsiktól félnie. Sódor István fővárosi főügyész a Világgazdaságnak úgy nyilatkozott: a tárgyaláson derül majd ki, hogy a főügyészség megváltoztatja vagy fenntartja a vádat Clodóval szemben a "bombagyár" ügyében.

Korábban:

Előzetes letartóztatásban Loncsik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!