"Addig nincs miről beszélni az egészségügyben, amíg egy főre évi 400 dollár jut, míg Ausztriában 2000 dollár, az Egyesült Államok egyes államaiban pedig ez az összeg elérheti a 6000 dollárt is" - indokolta a döntésüket az [origo]-nak a Szent Imre Kórház igazgatója.
A Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház Aneszteziológiai és Intenzív Betegellátó Osztályának dolgozói szerint a megfogalmazott gondok általában jellemzik a magyar betegellátást, de úgy vélik, hogy a problémák költség-, eszköz- és szellemi termék iránti igényénél fogva az aneszteziológiai és intenzív betegellátó osztályokat sodorták a legjobban a szakadék szélére. A dolgozók szerint itt jelenti a legközvetlenebb veszélyt a minimum-követelményeknek csak a papíron kikozmetikázottak szerint való megfelelés, a korábban megszabott minimum-feltételek megvalósítási határidejének újabb egy évvel való kitolása, valamint a drága, de életmentő gyógyszerek adásának beszüntetése.
Az orvosok bírálják Mikola István egészségügyi miniszter korábbi "a valóságot feltárók megfélemlítését célzó kijelentéseit". A kórházi állapotokról azt írják, hogy "mindennapos az eszköz-, gyógyszer-, szakdolgozó- és lassan az orvoshiány is". Az aneszteziológusok úgy vélik, az egészségügy jelenlegi állapotából következően "napi szinten, durván sérülnek a betegek deklaratív alkotmányos alapjogai".
A kezdeményezés - melyet még az Országos Baleseti Intézet indított útjára október elején - célja, hogy az egészségügy jelenlegi katasztrofális helyzetére irányítsa a közvélemény, a politikusok és a törvényhozók figyelmét. A Mikola István egészségügyi miniszter elleni lázadásnak is nevezett akcióhoz korábban a Magyar Orvosi Kamara (MOK), külföldi szakemberek, a Heim Pál Gyermekkórház is csatlakozott.
A kezdeményezést az egészségügyi miniszter korábban hangulatkeltésnek minősítette.
[origo]
Korábban:
Mikola ellen a Péterfy Sándor utcai kórház is