Géher Pál, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára elmondta, az egészségügyi miniszter várhatóan a jövő héten írja alá azt a rendeletet, amely alapján a traumatológiai esetek ellátását minden intézményben a jelenleginél 20-24 százalékkal nagyobb összeggel finanszírozza az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. A helyettes államtitkár becslése szerint havonta összesen mintegy 300 millió forint többletbevételt jelent majd a kórházaknak az előreláthatólag szeptembertől visszamenőlegesen érvényes finanszírozás-módosítás.
A helyettes államtitkár tagadta, hogy a többletpénz juttatása összefüggne azzal, hogy az OBSI tiltkozó közleményt adott ki (október 4-én) az intézményben uralkodó drámai helyzet miatt. Géher azt állítja, hogy az OBSI orvosai kiáltványának közzététele előtt, az illetékes szakmai kollégium véleményének figyelembevételével határozta el a tárca vezetése a traumatológiai ellátás finanszírozásának javítását. Ugyanakkor a kórháznak a pénzt múlt hét pénteken, azaz három héttel az orvosok közleménye után utalták át- mondta az [origo]- nak az OBSI Másodorvosok Fórumának vezetője, Fényes László. Az OBSI összes orvosát - kivéve az osztályvezetőket - tömörítő szervezet vezetője azt is elmondta, hogy a probléma nem mostani keltezésű: már 1997 márciusában jelezték, hogy a szakma ellehetetlenült, de azóta sem tettek az egészségügyi vezetők semmit a helyzet javítása érdekében.
Súlyos aneszteszteziológus-hiány országszerte
Az OBSI helyzetéről hétfőn, a parlament egészségügyi és szociális bizottságának ülésén számolt be Kázmér Tibor, az OBSI főigazgatója. Elmondta: a kórházban az életmentő műtétek nem szenvednek késedelmet sem szakemberhiány, sem vérhiány, sem egyéb felszereltségi hiányosság miatt. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy az egy-két héttel későbbre előjegyzett műtéteknél nem mindig tudják tartanai magukat az előzetes időponthoz. Ennek elsősorban az az oka, hogy nagyon kevés az aneszteziológus a kórházban. A 360 ágyas OBSI-ban jelenleg 16 altatóorvos dolgozik. "Nem csoda, hogy az aneszteziológusok inkább elmennek dolgozni egy plázába, ha ott több pénzt keresnek, kevesebbet dolgoznak, és jóval kevesebb rajtuk a felelősség"- mondta [origo]- nak Fényes László, az OBSI Másodorvosok Fórumának vezetője. Az aneszteziológus-hiány országossá kezd válni, már több kórházban kialakult az a gyakorlat, hogy az altatóorvosokat vállalkozóként alkalmazzák 3-4 ezer forintos órabérért, mert a "normál" fizetésért nem vállalnák a munkát.
A Madarász utcai Gyermekkórház is tiltakozik
Ma délelőtt a Madarász utcai Gyermekkórház dolgozói is csatlakoztak az OBSI által meghirdetett tiltakozó akcióhoz. (Itt elolvashatja a kórház tiltakozó nyilatkozatát .) Az OBSI még október elején adta közre tiltakozó nyilatkozatát. Ebben élesen bírálták az egészségügyi minisztert. Mikola István hangulatkeltésnek minősítette a kórház akcióját. Később azonban a Szent Imre Kórház és a Jahn Ferenc Kórház is csatlakozott az Országos Baleseti Intézet, majd a Heim Pál Gyermekkórház dolgozói által is elindított figyelemfelkeltő kampányhoz. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a kórházak, illetve a sürgősségi betegellátás katasztrofális helyzetére.
[origo]
Korábban: