Nem volt egyszerű kórházba szállítaniuk a mentőknek kedden este azt a három kisgyermeket, akik a Bács-Kiskun megyei Tass községben egy lakástűzben szenvedtek súlyos égési sérüléseket. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kecskeméti és budapesti szolgálatvezetője igyekezett helyet találni a nekik, miközben a mentők két eset- és három rohamkocsijának személyzete a lakásban igyekezett stabilizálni a súlyos állapotban lévő kicsiket. Az OMSZ kommunikációs vezetője, Győrfi Pál a Magyar Hírlapnak elmondta: az első mentőautó 19.22-kor érkezett a helyszínre, és este 10 óra körül indultak el a gyerekekkel. Ez alatt a csaknem három óra alatt először a kecskeméti megyei kórházban érdeklődtek a szolgálatvezetők, ám ott közölték: nem tudják vállalni a gyermekeket, mert nem rendelkeznek az ellátásukhoz szükséges eszközökkel.
Ezután a fővárosi Szent János Kórházat hívták, ez az égett sérültek ellátására kijelölt intézmény ugyanis. Ott azonban egy kicsit sem tudtak fogadni, mondván, nem tudják lehetővé tenni az intenzív ellátásukat, konkrétan a lélegeztetésüket. Végül a gyermekekkel Tassról két budapesti gyermekkórházba, a Heim Pálba, illetve a Bethesdába indultak a mentők - mondta szóvivőjük.
A Szent János Kórház igazgatója elismerte ugyan, hogy a két év alatti gyermekek lélegeztetése az egész városban probléma, de szerinte azért kerültek az apróságok gyermekkórházakba, mert 30 perccel tovább tartott volna a mentő útja, ha hozzájuk viszik, sőt szakmailag is helyesebb, ha nem közkórházban ápolják őket. A János kórház egyébként felajánlotta az ilyen sérültek ellátásához fontos homokágyait - tette hozzá.
Csakhogy ezek az ágyak hatalmasak és nehezek, a Heim Pál Gyermekkórház intenzív osztályán nem tudnák elhelyezni őket - mondta lapunknak a főigazgató. Smrcz Ervin tájékoztatása szerint az égési sérültek ellátásához szükséges egyéb felszereléssel sem rendelkeznek, jóllehet már máskor is kerültek hozzájuk ilyen betegek.
Valamivel jobb a helyzet a Bethesda Kórházban, ahol az összes szükséges felszereléssel rendelkeznek, speciális ágyuk is akad, sőt a szakember is helyben van. A főigazgató szerint "a magyar egészségügyi folklór része", hogy bár az erre kijelölt intézmény a Szent János Kórház, máskor is láttak már el égési sérült gyermekeket.
A tisztiorvosi szolgálat már vizsgálja az esetet. Lun Katalin országos tiszti főorvos elmondta: bár még nem tárták fel teljeskörűen, mi is történt kedden este, egy biztos: a Szent János Kórháznak fel kellett volna vennie a gyermekeket, vagy jeleznie az ÁNTSZ-nek, ha problémája van az ellátással.
A Heim Pál Kórházba szállított, testfelületének 70 százalékán megégett 8 hónapos kislány csakúgy, mint a Bethesdában kezelt 2, illetve 3 éves testvére továbbra is súlyos, életveszélyes állapotban van.
Nem az első eset
Három évvel ezelőtt egy békásmegyeri lakástűzben teljes testfelületén megégett egy 15 éves fiú. Akkor a mentők több mint három óra elteltével tudták csak kórházban elhelyezni, mert két olyan helyen is elutasították a felvételét, ahol az égési sérülteket el kellett volna látniuk. A vétkesek akkor fegyelmit kaptak, a hivatalban lévő miniszter sürgősségi kórházat ígért, a fiú pedig meghalt.
Korábban: