A Népszava értesülése szerint hozzávetőlegesen 9 százalékkal emelkednek a Budapesti Közlekedési Vállalat Rt. tarifái 2002. január 1-jétől. A Városházának arról kell majd döntenie a jövő héten, 8,7 vagy 9,7 százalékos drágulást hagy jóvá a következő évtől.
A vonaljegy ára a jelenlegi 105 forintról 110-re emelkedik. A bérletért a mostani 3820 forint helyett az egyik változat szerint 4200-at, a másik verzióban pedig 4150 forintot kell fizetni. A tanuló- és a nyugdíjasbérletek ára várhatóan 1400 forint lesz.
Mint ismert, a BKV Rt. és a Városháza tervei között szerepelt, hogy ez év szeptember 1-jétől emelik a tarifákat. Erre azonban akkor nem került sor, mert a Pénzügyminisztérium (PM) nem hagyta jóvá azt. A Városháza vezetése akkor többször hangsúlyozta: elengedhetetlen az áremelés, mert az év elején - éppen az inflációra hivatkozva - csupán 6 százalékkal magasabb díjakat engedélyezett a PM. Ám időközben kiderült, hogy a beígértnél lényegesen magasabb az infláció. A lap úgy tudja, a jövő évre prognosztizált 6,5 százalékos infláción felül ismét ezt az "elveszett" 3 százalékot szeretnék érvényesíteni a tarifaváltozásokban.
Értesülések szerint lényegesen több forrásra számíthat a BKV a fővárosi önkormányzattól is, a lap úgy tudja, összességében 20 százalékkal növeli a közlekedési vállalatnak nyújtott keretet a Városháza. Míg 2001-ben 14,2 milliárd forint volt a működési támogatás, jövőre ez 15 százalékkal lesz magasabb. A beruházások finanszírozására odaítélt 2,5 milliárd forint helyett viszont 5 milliárddal gazdálkodhat majd a BKV. Nem változik azonban érdemben az állam által biztosított fogyasztóiár-kiegészítés: míg idén 16, jövőre a számítások szerint 17 milliárd forint lesz a keret.
További többlettámogatást kell kapnia a fővárosi önkormányzatnak, amiből a magyar igazolvánnyal rendelkező állampolgárok ingyenes BKV-utazásait finanszírozza - nyilatkozta lapunknak Vajda Pál főpolgármester-helyettes. Hozzátette: a legújabb kormánydöntésről a fővárost még nem értesítették.
Korábban: