Az SZDSZ egy hete ismertette egészségügyi programját. Eszerint évi 80 milliárd forint plusz juttatást adnának az egészségügynek. A nővérek hűségpénzt kapnának, ami négy évente egyévi fizetésnek megfelelő összeg lenne. Bevezetnék a diplomás minimálbért, ennek mértéke 100 ezer forint a terveik szerint. Az egészségügy átfogó reformját is megkezdenék, melynek részeként a holland modellhez hasonló több biztosítós rendszert vezetnének be. Így az alapbiztosításon túl kiegészítő biztosítást is lehetne kötni különböző biztosítóknál.
Az ellenzéki párt sms-ben kérte a választópolgárok véleményét programjukkal kapcsolatban. Kuncze Gábor SZDSZ-es pártelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: az első három napon több mint ezer üzenet érkezett a megadott számra. Az első napokban rengeteg gyalázkodó üzenet is érkezett, később ezek elmaradtak, és többségében támogató megjegyzések érkeztek. "A feleségem 24 éves volt, mikor meghalt vagy a doki tapasztalatlansága miatt, vagy azért, mert nem volt CT Keszthelyen vagy 3 órát kellett várni a mentőre. Nászúton volt" - állt az egyik üzenetben. "Orvos vagyok, főorvos budapesti belvárosi rendelőben. Nem tudok autót venni, lakást fenntartani, 2 gyereket egyetemre járatni. Nettó 58 ezer. Béremelés 4 ezer 4 év alatt" - küldték egy másik támogató sms-ben.
Kuncze az üzeneteket összefoglalva elmondta: 90-95 százalékban egyetértettek az SZDSZ programjával. Sokan azonnali beavatkozást sürgettek. Volt, aki szerint már az ellenzéki párt által tervezett összeg is kevés lenne. Az ellenzőkről szólva a pártelnök megjegyezte: "hitkérdés számos esetben a politika". Néhány válaszoló szerint minden rendben van így, nincsenek bérproblémák, és a Fidesz-kormány jelentős eredményt ért el. "A probléma nem újkeletű. Maguk miért nem tették rendbe, amíg kormányon voltak?!"; "Nem az egészségüggyel van baj, hanem az orvosokkal, nem akadályozni, hanem segíteni kellene a reformot! Hány Trabant áll a kórházak orvosi parkolójában?"; "Nekem senki sem csúsztat a zsebembe és nem siránkozom!!!" - írták az ellenzők. Sokan csak az SZDSZ-t szidták, ahogy Kuncze fogalmazott: "többször megjelent az izraeli motívum".
Kuncze azokkal az üzenetekkel kapcsolatban, miért nem tettek semmit ´94 és ´98 között, azt mondta: ez az idő a gazdasági stabilizáció időszaka volt. Most azonban "pénz bőséggel áll rendelkezésre, az egészségügyre mégis reálértékben kevesebbet költenek, mint ´98-ban".
Kapcsándi Dóra
Korábbi cikkünk: