Jövőre összesen 44 önkormányzat 56 milliárd forintnyi beruházását támogatja a költségvetés 36 milliárd forinttal. Az idén hat témakörben fogadott be az állam pályázatokat az oktatás, a kultúra, a vízgazdálkodás, a szociális ellátás, a hulladékgyűjtés és az egészségügy területén. 468 önkormányzat jelentkezett támogatásért.
Az ellenzéki pártok szerint az elbírálás, csakúgy, mint az előző években, politikai döntést eredményezett, így a kormánypártok jobbára csak az általuk irányított helyhatóságokat támogatták. Ebben az évben 131 kormánypárti település, 80 ellenzéki és 257 független vezetésű helyhatóság adott be pályázatot - írta a Magyar Nemzet. Az előbbiek közül 30 helyhatóságot támogattak 26 milliárd forint értékben, a függetlenek közül tízen nyertek 6 milliárdnyi állami pénzt, az ellenzéki vezetésű önkormányzatok közül azonban csupán négy kapott pénzt, négymilliárd forint értékben.
A tendencia kedvez az ellenzéki vezetésű településeknek, hiszen két éve egyetlen ilyen önkormányzat sem nyert el állami címzett támogatást, addig tavaly és az idén is akadt már egynéhány. Lamperth Mónika, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának szocialista alelnöke szerint az idén is a kormánypárti vezetésű önkormányzatok felé lejtett a pálya. Szerinte az sem véletlen, hogy belterületi vízrendezésre két önkormányzat kapott állami pénzt, amelyek közül Alcsútdoboz (a miniszterelnök születési helye - a szerk.) kilencszer többet (3 milliárd forintot) kapott, mint Nagyréde, ellenben sok rászoruló Békés megyei település pályázatát elutasították. Ugyanakkor a céllal egyetért az MSZP is.
Lamperth Mónika szerint az egész pályázati rendszert kellene megváltoztatni. A gondokat bizonyítják a mostanság nagy vihart kavart önkormányzati szennyvíz-elvezetési projektek, amelyek ügyében az APEH is vizsgálódik. Noha a vízgazdálkodás kérdése önkormányzati feladat, a településeknek nincs erre pénzük - jelentette ki az alelnök.
A törvényről szavazva a képviselőknek másfél hét múlva arról is dönteniük kell, hogy megváltaztassák a címzett támogatásokról szóló eljárási szabályokat. Az önkormányzati bizottság támogatta, hogy a jövőben előbbre hozzák a címzett támogatások odaítéléséről szóló szavazást, valamint azt, hogy az önkormányzatokkal ellátási szerződést kötött, ám nem önkormányzati, nem állami intézmények is jelentkezhessenek állami pénzekre.
Bohus Péter