A két órás figyelmeztető sztrájk nem okozott nagyobb fennakadást. Pár családhoz ugyan nem jutottak el reggel a védőnők, de az anyukákat előre értesítették a várható munkabeszüntetésről, így a rendelőkbe ez alatt az idő alatt kevesen érkeztek - mondta az [origo]-nak Hovány Győzőné, az erzsébetvárosi védőnői szolgálat vezetője.
A sztrájkot az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) Védőnői Tagozata hirdette meg. A védőnők 30 százalékos béremelést követelnek. Lengyel Judit, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezete védőnői tagozatának vezetője elmondta: országosan eltérő nagyságrendű pénz jut a védőnői szolgálatokra. A pénzt az egészségbiztosító a szolgálatokat működtető önkormányzatokkal 1992-ben kötött szerződés alapján utalja, az évek óta változatlan szerződéseknek köszönhetően egyik településre alig jut pénz, máshol tűrhetőbb a helyzet. Van olyan város is, ahol ha még egy védőnő távozna, be kellene zárni a helyi szolgálatot. Ezért országosan eltérő az alapellátás színvonala.
Lengyel Judit elmondta, hogy a sztrájk reggelén ígértet kaptak a minisztériumtól, hogy a védőnők helyzetéről még a kormány működésének utolsó hónapjában szó lesz egy kormányülésen. A szakszervezet már elkészítette az országos szolgálat új finanszírozási tervezetét, ehhez várnak pénzt a kormánytól.
Az [origo]-nak több anyuka is úgy nyilatkozott, hogy maximálisan egyetértenek a védőnők követelésével. Magyarországon ma több mint 4600 védőnő dolgozik. Egy diplomás kezdő védőnő nettó fizetése 36 500 forint, egy 32 éve a pályán lévő dolgozóé pedig 49 000.
Korábban: